Brnění a mravenčení v končetinách: Na vině je nedostatek vitamínů i diabetická neuropatie

Brnění a mravenčení končetin je nepříjemný příznak, který vás může varovat před závažnějším nebezpečím. Je proto důležité, abyste ho nenechali bez povšimnutí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brnění a mravenčení v rukou nebo nohou mohou být jak dočasnými, tak i chronickými příznaky souvisejícími s poškozením nervů v důsledku některých onemocnění. Jejich léčba většinou závisí na příčině, a proto byste je nikdy neměli ignorovat a raději se o nich co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem (zejména pokud je pociťujete příliš často) – stejně tak však může stát za jejich příčinou podle lékařky Alana Biggers mnoho dalších nebezpečných stavů, jako je diabetická neuropatie nebo například také nedostatek důležitých vitamínů. 

1) Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie vzniká v důsledku poškození nervů způsobeného cukrovkou a nejčastěji postihuje ruce a nohy – vysoká hladina cukru totiž může narušit jejich funkci a stejně tak i malé cévy, které nervy zásobují. To znamená, že nemohou v důsledku získávat potřebné množství kyslíku a dochází k narušení jejich funkce, což může způsobit chronický třas a brnění končetin. Pokud se problém neléčí, může vést až k odstranění jedné z nich, a proto byste měli být obzvláště opatrní. 

2) Nedostatek vitamínů

Nedostatek vitamínů může být další příčinou, která může způsobit třas vašich končetin. Většinou k němu dochází v důsledku nezdravé stravy nebo neschopnosti těla vstřebat určité živiny. Pro zdraví vašich nervů jsou obzvláště důležité následující: 

  • vitamín B12
  • vitamín B6
  • vitamín B1
  • vitamín E
  • vitamín B9 

Pokud se tedy potýkáte s těmito nepříjemnými příznaky a váš jídelníček na tom není zrovna nejlépe, raději si nechte změřit hladiny všech důležitých živin ve vašem těle – s tím vám pomůže praktický lékař. Jakmile získáte hodnoty, můžete v závislosti na nich sestavit svůj nový jídelníček.   

3) Skřípnutý nerv

Ke skřípnutí nervu dochází v momentě, kdy je na něj vyvíjen příliš velký okolní tlak, například v důsledku úrazu, opakovaných pohybů nebo nevhodné stravy způsobující zánětlivé stavy. Pokud tento problém postihne i vás, se vší pravděpodobností se to odrazí především na vašich končetinách, které mohou být necitlivé, bolavé nebo vás mohou začít brnět – tyto pocity se však mohou objevit kdekoliv na vašem těle, například v dolní části páteře a vyzařovat do dalších míst. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Karpální tunel

Karpální tunel je časté onemocnění, které způsobuje stlačení středového nervu v zápěstí – to může být nejčastěji důsledkem zranění, opakovaných pohybů (například u holičů, kteří neustále používají strojek) nebo zánětlivých stavů. Většina lidí, kteří se s tímto problémem potýkají, může pociťovat necitlivost nebo brnění zejména v prvních čtyřech prstech postižené ruky. Jakmile karpální tunel rozpoznáte, okamžitě byste měli nastolit klidový režim, aby vaše zápěstí mohlo regenerovat. 

5) Selhání ledvin

K selhání ledvin dochází v momentě, kdy tento párový orgán přestane správně fungovat – často mohou přispívat k rozvoji tohoto stavu faktory, jako je zejména vysoký krevní tlak (hypertenze) nebo cukrovka. Jedná se však o velmi nebezpečný problém, který způsobuje hromadění tekutin a odpadních produktů v těle, což může poškodit vaše nervy a způsobit tak brnění v končetinách, zejména v nohou nebo chodidlech. 

Jak často se potýkáte s brněním končetin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články