Nedostatek vitamínů může vyvolat vznik oparu. Chronickému problému je lepší předcházet, těžko se ho zbavuje

Pokud se jednou nakazíte virem herpes simplex, opary vás mohou trápit doživotně. Jejich vznik může mít na svědomí i nedostatek těchto vitamínů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Herpes virus je poměrně častý. Nejčastěji se objevuje na rtech, ale jak podotýká zdravotní sestra Debra Sullivan, Ph.D., může se objevit i na jiných částech těla. Pokud se někdy projeví, není možné se ho zcela zbavit. Imunita, pokud funguje správně, jej však může potlačit a zabránit mu v aktivitě. A to je možné pouze tehdy, když je v těle dostatek potřebných látek. Pokud se objeví herpes, je možné, že máte některých vitamínů nedostatek.

Co jsou opary

Opary jsou červené, tekutinou naplněné puchýře, které se tvoří v blízkosti úst nebo na jiných místech obličeje. Ve vzácných případech se opary mohou objevit na prstech, v nose nebo uvnitř úst. Mohou přetrvávat i dva týdny nebo déle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opary způsobuje běžný virus zvaný herpes simplex. Mohou se šířit z člověka na člověka při těsném kontaktu, například při líbání. Opary jsou nakažlivé, i když nejsou vidět. Na opary neexistuje žádný lék a mohou se bez varování vrátit. Jakmile se jednou totiž nakazíte virem herpes simplex, zůstává ve vašem těle. To znamená, že se může kdykoli znovu aktivovat, nejčastěji, když je imunitní systém oslaben.

Fáze oparu

Opar prochází pěti fázemi:

  • Fáze 1: Mravenčení a svědění se objevuje asi 24 hodin před vznikem puchýřů.
  • Fáze 2: Objeví se puchýře naplněné tekutinou.
  • Fáze 3: Puchýřky prasknou, vytékají a vytvářejí bolestivé vředy.
  • Fáze 4: Vředy zasychají a strupovitě se pokrývají, což způsobuje svědění a praskání.
  • Fáze 5: Strup odpadne a opar se zahojí.

Komplikace spojené s opary

Počáteční nákaza virem herpes simplex může způsobit závažnější příznaky a komplikace, protože vaše tělo si ještě nevytvořilo obranu proti viru. Komplikace jsou vzácné, ale mohou se vyskytnout, a to zejména u malých dětí.  Komplikace se také častěji vyskytují u lidí, kteří mají ekzém nebo onemocnění, které oslabuje jejich imunitní systém, jako je rakovina nebo AIDS. Pokud se u vás vyskytne některý z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte svého lékaře:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • vysoká nebo přetrvávající horečka
  • potíže s dýcháním nebo polykáním
  • červené, podrážděné oči s výtokem nebo bez výtoku

Vitamíny skupiny B

Regulují nejen nervový systém. Tyto látky jsou také nezbytné pro udržení zdraví pokožky, pro správné fungování imunitního systému a zvýšení odolnosti organismu proti virovým onemocněním. Při nedostatku vitamínů skupiny B se projeví úbytek hmotnosti, otoky a také častější výskyt virových onemocnění. Mezi nimi může být i herpes, který se čas od času objeví na různých částech těla.

Vitamín C

Tento vitamín je antioxidant, který stimuluje vylučování toxinů z těla, posiluje imunitní systém, podílí se na syntéze kolagenu a posiluje kosti. V případě nedostatku této látky dochází k poruchám imunitního systému. Důsledkem může být právě projev herpes viru. Může se také objevit krvácení z dásní, podrážděnost nebo dýchací potíže.

Vitamín E

Tento vitamín je také antioxidant. Má pozitivní vliv na krevní oběh, normalizuje syntézu hormonů, stav vlasů a pokožky a posiluje ochranné funkce organismu. V případě jeho nedostatku dochází k narušení metabolických procesů a mnohé látky se špatně vstřebávají. Což má pochopitelně negativní dopad na imunitu, a herpes, stejně jako další viry, se pak snáze projeví.

Vitamín A

Potlačuje volné radikály a zabraňuje tak poškozování zdravých buněk. Podílí se na syntéze bílkovin, udržuje zdraví pokožky. Při nedostatku vitamínu A dochází k poruchám zrakové ostrosti, ztrátě chuti k jídlu, vypadávání vlasů a oslabení imunitního systému. Ta se projeví častými infekčními a virovými onemocněními.

Co u vás spouští vznik oparu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články