Olej z čajovníku: Pomůže na špatnou pokožku i hojení ran

Olej z čajovníku australského je známý také pod názvem tea tree olej. Má výraznou a příjemnou vůni, ale také celou řadu léčivých vlastností, které jsou srovnatelné s léky.

tibetská česneková tinktura i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Tea tree olej poznáte podle charakteristické kafrové a eukalyptové vůně. Skvěle se kombinuje s dalšími esenciálními oleji, ale co je mnohem důležitější, má úžasné účinky na lidské zdraví. Doktorka a výzkumnice Debra Rose Wilson zdůrazňuje, že olej z čajovníku posiluje imunitu, zmírňuje záněty, poradí si s bakteriemi, plísněmi i viry. Nástup účinku má sice pomalejší, ale dá se používat často a bez vážných vedlejších účinků.

Léčba kožních problémů s tea tree olejem

Tea tree olej obsahuje sloučeniny, které si poradí s bakteriemi, viry i plísněmi. Také zvyšuje aktivitu bílých krvinek, takže tělo lépe bojuje s infekcemi a urychluje hojení ran. Má také desinfekční účinky, takže pokud nemáte po ruce desinfekci, potřete si ruce tea tree olejem. Jako bonus se vám budou vyhýbat komáři a další krev sající hmyz, protože výrazná vůně tea tree oleje jej odpuzuje.

Recept proti akné

Smíchejte dvě kapky esenciálního oleje z čajovníku s 15 ml gelu z aloe vera. Nejlepší je čerstvý přímo z rostliny. Aloe vera se dá případně nahradit kvalitním panenským olivovým nebo mandlovým olejem. Výslednou směs nanášejte na ložiska nejlépe na noc.

Recept proti ekzému

Trápí-li vás ekzém, recept bude vypadat podobně. Tentokrát je potřeba rozmíchat jednu až tři kapky tea tree oleje v 1 lžíci olivového nebo jiného za studena lisovaného oleje. Několikrát denně touto směsí potírejte postižená místa.

Žena s kapátkem a lahvičkou tea tree oleje v rukou iZdroj fotografie: Freepik

Recept na mastnou pleť

Velmi častý problém je mastná pleť, náchylná k tvorbě akné. S obojím si poradí čajovníkový olej. Stačí přidat 2 kapky tea tree oleje do 2 polévkových lžic čištěné vody. Nyní si pečlivě vyčistěte obličej a odstraňte make-up. Poté si opláchněte připravenou směsí pleť.

Recept pro hojení ran

Tea tree olej napomáhá hojení ran a zabraňuje infekci. Použít ho můžete na drobná poranění, oděrky, štípnutí hmyzem a drobné popáleniny. Stačí nanést několik kapek tohoto oleje na vatový tamponek a přiložit ho na bolavé místo. Tea tree olej si poradí i s bradavicemi, čímž jen dokazuje, jak ohromnou léčivou sílu má.

K jakým léčebným účelům používáte tea tree olej vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články