Máte po sprše takové červené fleky po těle? Důvod vás pravděpodobně překvapí

Pokud se vám po sprše objevují červené fleky po těle, nepanikařte. Příčiny jejich vzniku jsou obvykle neškodné. Někdy však přece jen potřebujete pomoc lékaře.

sprcha i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Někteří lidé se sprchují i desítky minut a kromě uvolnění po opuštění koupelny nic necítí. Pro jiné lidi je však i relativně krátká sprcha spojena s nepříjemným svěděním, vyrážkou či skvrnami na kůži. Lékařka Stacy Sampson, D.O. vysvětluje, že důvodů pro červené fleky po těle může být hned několik, a to od teploty a tvrdosti vody až po kožní onemocnění.

Obvyklé příčiny, které způsobují červené fleky po těle

Ačkoli mohou fleky vypadat děsivě, obvykle neznačí závažný problém. Lékaře byste tedy měli vyhledat pouze v případě, že skvrny nejsou spojeny jen se sprchováním, zhoršují se nebo je doprovází další příznaky. Jak jsme ostatně již na JakZdravě zmiňovali, červené skvrny mohou být spojeny i s řadou zdravotních problémů, které vyžadují léčbu. Odborníci z Healthline zmiňují například lupénku, ekzém či infekční onemocnění. Pokud vás však trápí červené fleky po těle pouze po sprše, příčiny jsou obvykle zcela banální. Patří mezi ně například: 

  • Příliš teplá voda: Dlouhé sprchování horkou vodou může pokožku vysušit a napnout. Navíc mizí ochranný film, což má za následek další svědění a případně i výskyt červených skvrn.
  • Tvrdá voda: Tvrdá voda působí problémy zejména ekzematikům a lidem s velmi suchou pokožkou. Potíže může však vyvolat i u jinak zdravých jedinců, protože minerály ve vodě mohou ucpávat póry, navíc tvrdá voda snižuje účinnost sprchových gelů a mýdel, které se v tvrdé vodě hůře rozpouštějí. Mohou tak snáze ulpět na pokožce a podráždit ji.
sprcha, žena ve sprše iZdroj fotografie: Depositphotos
Vybírejte si jemná, přírodní a hypoalergenní mýdla
  • Sprchové přípravky: Potíže může působit i kosmetika samotná, zejména pokud je příliš agresivní.
  • Kožní obtíže: Dlouhé sprchování (obzvláště horkou vodou) může zhoršovat projevy kožních onemocnění, jako je dermatitida či ekzém.
suchá pokožka

Suchá pokožka: Na vině může být počasí, ale i špatné hygienické návyky

Jak řešit červené fleky po těle

Nejprve se pokuste sprchovat kratší dobu, nepoužívat příliš horkou vodu ani silné kosmetické přípravky. Pokud se problémy nelepší, nebo dokonce zhoršují, poraďte se s lékařem na dalším postupu. 

Co bylo příčinou skvrn u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články