Červené skvrny na těle poukazují na několik onemocnění. Poznejte, kdy jde o bakterie, viry či alergii

Červená vyrážka na kůži může poukazovat na různé problémy. Může se jednat o vyrážku způsobenou autoimunitním onemocněním, alergií, ale také viry.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S červenými skvrnami na kůži se během života potká téměř každý z nás. Bez vyšetření u kožního lékaře je velmi těžké určit příčinu jejich vzniku. Některé jsou způsobeny alergií, jiné viry, bakteriemi nebo autoimunitním onemocněním. Lékař Vincent J. Tavella DVM, MPH vysvětluje, že mezi nejčastější onemocnění, kvůli kterým červené skvrny vznikají, patří dermatitida, pásový opar, tepelná vyrážka nebo reakce těla na nějaké nové léky.

Nejběžnější příčiny vzniku červených skvrn

Růžová pityriáza je zánětlivé kožní onemocnění. Příčina jeho vzniku není známá, ale vědci tuší, že na vině může být virová infekce. Nejprve se objeví větší oválná červená skvrna na hrudi, zádech nebo břiše. Kromě červených šupinatých pupínků s vyvýšeným okrajem se může projevit bolestí krku, hlavy, svěděním či horečkou. Pityriáza většinou odezní sama bez nutné léčby. Může se jednat i o tepelnou vyrážku, která vzniká při pocení, kdy dochází k ucpání pórů. Pupínky mohou vypadat jako puchýře a mohou být svědivé nebo bolestivé. Zmizí při ochlazení pokožky.

Alergie jako příčina

Kontaktní alergická dermatitida se objevuje ve chvíli, kdy kůže přijde do kontaktu s něčím dráždivým nebo vyloženě s alergenem. Mezi běžné příznaky patří zarudnutí, otok, pálení, svědění a mohou se objevit také puchýře nebo šupiny na kůži. Na základě toho, co vyrážku způsobilo, je možné použít volně prodejné léky či krémy, případně získat předpis od lékaře. Dále se může jednat o pásový opar. Ten se vyznačuje bolestivou vyrážkou s puchýři, které se tvoří na jedné straně obličeje či těla. Způsobuje ho stejný virus jako plané neštovice a léčí se antivirovými léky.

iZdroj fotografie: Flickr

Pozor na vodu

Viníkem může být také vyrážka, která vzniká kvůli pobytu ve vodě napadené parazitem. Paraziti se mohou lidem dostat na kůži a způsobit reakci, která se může projevit pálením, svěděním nebo zarudlými pupínky. Další příčinou může být také kožní onemocnění zvané lišej, které se projevuje skvrnitou kruhovou vyrážkou s vyvýšeným okrajem. Atopická dermatitida je typickým příkladem ekzému. Kůže je suchá, červená a popraskaná. Léčba vyžaduje udržování vlhkosti pokožky. Často se objeví u kojenců a buď vymizí nebo se projeví v průběhu dospělého života.

U lichen planus není známá příčina vzniku. Ale projevuje se vyvýšenými červenofialovými hrbolky nejčastěji na zápěstí, zádech a kotnících. Lichen planus nelze léčit, tudíž se řeší pouze zmírnění příznaků. Zástupcem autoimunitního onemocnění je psoriáza. Na loktech, kolenou či pokožce hlavy, ale i jinde se tvoří šupinaté svědivé skvrny. Léčba může vyžadovat, krémy, injekční léky i světelnou terapii. Může se také jednat o alergickou reakci na léky. Vyrážka může mít mírný průběh až po závažný, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Při jaké příležitosti se u vás objevily červené tečky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články