Už mi bylo špatně z toho neustálého kašlání. Neměla jsem klid, dokud jsem se nenaučila tento trik

Pokud vás trápí dávivý kašel a nemůžete se ani nadechnout, nepropadejte panice. Přírodní medicína vás ani tentokrát nenechá na holičkách.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Neodbytný či dávivý kašel dokáže potrápit i několik týdnů. Existuje však způsob, jak si s ním poradit pomocí lidového léčitelství. Mnohé přírodní léky na kašel určitě znáte, dnešní recept vás ale možná trochu překvapí. Pokud tedy nejste zkušeným bylinkářem nebo nevlastníte prastaré učebnice pneumologie, ve kterých můžete tento recept také najít.

V lese byste tuto bylinku hledali marně, zkrášluje vám totiž zahradu či balkon

Pokud očekáváte jeden z typických přírodních léků na kašel s obsahem zázvoru a citrónu, případně tymiánu či jitrocele, čeká vás velké překvapení. Pro sběr této bylinky vás totiž nepošleme ani na louku, ani do lesa, ale na balkon. Řeč totiž bude o pelargónii neboli muškátu (Pelargonium sidoides). Budete potřebovat tři listy.  

Na výrobu lektvaru budete potřebovat tři dostupné ingredience

Prví ze složek jsou tedy tři listy pelargonie. Lidové léčitelství doporučuje pelargonii kromě kašle, chřipky nebo laryngitidy používat mimo jiné při: 

 • průjmu 
 • srdeční arytmii
 • vysokém krevním tlaku
 • cukrovce
 • děložním a jiném krvácení
 • revmatismu
 • kožních infekcích
 • obtížně se hojících ranách
 • únavě
 • nervovém vypětí
 • nespavosti
 • artritidě
 • revmatismu 
 • popáleninách
Květ pelargonie iZdroj fotografie: Freepik

Dalšími dvěma hlavními složkami kouzelné směsi, kterou si připravíte, jsou: 3 vlašské ořechy rozdrcené i se skořápkami a 3 lžíce bazalky. Pro informaci, vlašské ořechy obsahují zdravé éterické oleje, antioxidanty, vitaminy, minerály, bílkoviny a vlákninu a přínosy jejich konzumace jsou nesporné: zlepšují paměť, zabraňují depresím, předcházejí abnormalitám mužských pohlavních orgánů, posilují vlasy a nehty a zlepšují motorické funkce.

Pokud jde o bazalku, ta se kromě kašle používá při zažívacích potížích, zácpě a má silné antibakteriální účinky, dobře si poradí s trávicími potížemi a má uklidňující účinky. Navíc je, stejně jako vlašské ořechy i pelargonie, v našich zeměpisných šířkách velmi snadno dostupná v sušené i čerstvé formě.

Příprava a použití směsi proti kašli

Připravené ingredience nasypte do hrnce a zalijte dostatečným množstvím vody. Hrnec dejte na plotnu a nechte směs 5 minut provařit. Poté ji nechte 20 minut stát. Nyní přidejte přírodní med, který zvýší její léčebný potenciál. Med totiž při kašli prokazatelně pomáhá. Míchejte, dokud se med nerozpustí, a sceďte. Rozdělte směs na 3 zhruba stejné díly, které budete pít třikrát denně. Kašel by měl zmizet jako mávnutím kouzelného proutku.

Použití pelargonie i ostatních složek má vědecké opodstatnění

Přehled studií publikovaný v časopise Complementary Medicine Research uvádí, že extrakt z pelargonie zvaný Pelargonium sidoides je účinnou bylinnou léčbou kašle. Můžete použít rostlinu samotnou nebo si koupit hotový esenciální olej. Ten můžete následně přidat do difuzéru nebo do teplé koupele. 

Vlašské ořechy opakovaně vychází z vědeckých výzkumů jako silný prostředek proti kašli a zánětům, navíc jsou velmi účinným antioxidantem. Čaj z listů bazalky je běžným lékem na nachlazení, kašel a mírné zažívací potíže. Bazalka má dle vědeckých studií pozitivní vliv na dýchací systém. Dobře zkapalňuje hleny a je účinná při kašli způsobeném alergickou bronchitidou, astmatem a eozinofilním onemocněním plic. 

Jaký recept na kašel s pelargonií znáte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články