Dědečkův lék na křečové žíly: Už po prvním použití domácího léku zmizí do zapomnění

Spolehlivou léčbou křečových žil je jejich chirurgické odstranění. Existují však i jednoduché neinvazivní domácí metody.

křečové žíly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Křečové žíly jsou poměrně častým problémem obzvláště u lidí, kteří tráví hodně času sezením či stáním. Jejich léčba bývá obtížná a zdlouhavá, ale opomíjet byste ji rozhodně neměli. Křečové žíly totiž nepředstavují jen estetický problém, ale nesou s sebou i jistá zdravotní rizika, například ve formě krevních sraženin.

Domácí lék na křečové žíly 

Na křečové žíly jsme vám na JakZdravě radili například osvědčenou měsíčkovou mast či rozmarýn. Další velmi účinnou možností je chirurgický zákrok. Pokud však chcete zůstat u neinvazivních metod, můžete vyzkoušet i následující recept, na jehož přípravu budete potřebovat jen čerstvé kopřivy a sádlo.

Ve vodní lázni rozpusťte sádlo a vložte do něj najemno nasekané kopřivové listy. Vše důkladně promíchejte a nechte chvíli stát. Sundejte z tepla a nechte lehce vychladnout, následně přeceďte přes gázu či plátno do uzavíratelné (ideálně skleněné) nádoby a nechte ztuhnout. Mast nanášejte na postižená místa několikrát denně.

Kopřivová mast má mnoho výhod 

Kopřivová mast má protizánětlivé a analgetické účinky. Napomáhá správnému prokrvení, kromě křečových žil je tak vhodná i k léčbě otoků a jako prevence krevních sraženin pro lidi, kteří hodně sedí. Lékařka Zilpah Sheikh, MD tvrdí, že kopřivová  mast je vhodná i k alternativní léčbě bolesti kloubů a svalů, protože pomáhá zmírnit bolest a zánět kloubů.

kopřivy v košíku, vedle na talíři s připravenými rukavicemi a nůžkami iZdroj fotografie: Depositphotos
Kopřivy se používají k léčbě již od nepaměti.

Nutriční specialistka Amy Richter dodává, že kopřivy obecně vám mohou  pomoci i ke zmírnění projevů alergií, snížení krevního tlaku a cukru. Může dokonce léčit i příznaky zvětšené prostaty. Kopřivy a výrobky z nich (například kopřivový čaj či olej) mohou být užitečné i při potížích jako jsou:

Trs planě rostoucích kopřiv

Kopřivový sirup si udělejte co nejdříve, prospěje zdraví jater i ledvin

  • Kožní problémy: Například akné, příliš mastná pleť, nežádoucí zabarvení pokožky či černé tečky. Sníží vylučování kožního mazu, takže pleť nebude mastná.
  • Problémy s vlasy: Účinkuje obzvláště proti lupům a zabraňuje vypadávání vlasů. 
  • Poúrazové stavy: Kromě dobrého vlivu na svaly a klouby pomáhá s léčbou ran, odřenin a modřin.

Co se na křečové žíly osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články