Měsíčková mast: Něco, co byste rozhodně měli mít doma. Její příprava je až překvapivě snadná

Domácí měsíčková mast má tak široké spektrum využití, že kdybyste doma měli mít jen jednu jedinou mastičku, měla by to být právě tato.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud vás trápí problémy s pokožkou – od drobných ran, hmyzích kousnutí přes popáleniny, kožní infekce, akné, jizvy až po bradavice, proleženiny a křečové žíly, vyrobte si mast z měsíčku lékařského. Domácí měsíčková mast je v lidové léčbě využívána již po staletí a její obliba se s časem rozhodně nezmenšila. Nutno uznat, že právem.

Měsíček lékařský je při péči o pokožku nepřekonatelný

Měsíček lékařský je známý především díky svým účinkům při péči o pokožku. Přidává se do mnoha krémů i hojivých mastí, dokonce i těch, které jsou určeny pro péči o citlivou pokožku novorozenců. Jeho obrovskou výhodou totiž je, že nevyvolává podráždění ani alergické reakce. Vhodný je i pro každodenní použití u seniorů a osob upoutaných na lůžko, kteří trpí proleženinami. Je totiž možné jej používat skutečně denně a to dlouhodobě.

Domácí měsíčková mast má široké spektrum využití

Měsíčková mast připravená podle tohoto receptu je univerzální. Používá se jako lék, ale také ke kosmetickým účelům. Mast má antiseptické, antibakteriální a regenerační účinky. Je vhodná i pro děti. Používá se proti vyrážkám, ekzémům a dermatitidám. Zvláčňuje pokožku a zabraňuje jejímu praskání.

iZdroj fotografie: iStock

Je záchranou pro kojící matky, protože pomáhá hojit popraskané bradavky. Pomáhá i při pořezání, popáleninách, kousnutí hmyzem, plísňových onemocněních. Kromě toho dobře bojuje s kožními záněty, jizvami a křečovými žilami. Je velmi účinná na mastnou pleť a akné, protože snižuje vylučování kožního mazu, čistí a zmenšuje póry.

Příprava domácí měsíčkové masti

Výroba není nijak složitá a veškeré potřebné ingredience snadno zakoupíte ve specializovaných prodejnách a samozřejmě i na internetu. Včelí vosk zakoupíte například u včelaře nebo v prodejnách včelích produktů, měsíčkový olej v bylinné lékárně nebo si můžete vyrobit vlastní. Kelímky na masti koupíte také v lékárně nebo můžete použít malé zavařovací sklenice. 

Na přípravu masti potřebujete: 

  • 10 gramů včelího vosku
  • 120 ml měsíčkového oleje
  • 2 kelímky s víčkem

Smíchejte olej s voskem a dejte do smaltovaného hrnce, za stálého míchání zahřívejte na mírném ohni, dokud se vosk zcela nerozpustí. Když je směs homogenní, nechte ji vychladnout.

Mast je hotová, pokud má krémovou konzistenci. Pokud je mast příliš hustá, přidejte více oleje, pokud je řídká, přidejte vosk. Mast přelijte do čisté skleněné uzavíratelné nádoby či pevných kelímků na masti a nechte vychladnout. Po vychladnutí měsíčkovou mast uzavřete a uložte do chladničky. Trvanlivost je jeden rok. V případě potřeby vyrobte větší množství.

Jak připravujete domácí měsíčkovou mast vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články