Zastánci alternativních metod tvrdí, že směs jahod a sody vybělí zuby už za 15 minut. Vědci proto zpracovali studii

Domácí bělení zubů je stále velmi populární. Někteří lidé dávají před bělícími pastami či proužky přednost alternativním metodám. Otázkou je, zda fungují.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Všichni chceme mít krásné bílé zuby. Proto mnoho lidí sahá po různých prostředcích, jak je vybělit. Stomatoložka Christine Frank, DDS upozorňuje, že nejlepší způsob, jak si udržet bílé zuby, je čistit si je dvakrát denně zubní pastou s fluorem po dobu 2 minut, a alespoň jednou denně používat zubní nit. Dodává, že pokud nejste s barvou zubů spokojeni, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Mnoho lidí však nedá dopustit na alternativní metody bělení zubů. Proto vědci zpracovali vědeckou studii.

Jahody a bělení zubů

Jahody jsou oblíbeným ovocem, které má jedinečné nutriční, léčivé a zdraví prospěšné účinky. Jsou bohaté na cukry, vitamíny, kyselinu listovou, vlákninu, karoten, pektiny, železo, kobalt, vápník, fosfor a mangan. Jahody jsou prospěšné ve třech hlavních oblastech: podporují kardiovaskulární systém, regulují hladinu cukru v krvi a jsou také vynikající prevencí rakoviny.

Málokoho by napadlo, že jahody pomáhají také v bělení zubů. Enzymy obsažené v tomto sladkém ovoci údajně pomáhají odstranit skvrny na zubech. Zralou jahodu rozmačkáte v misce, a pak ji kartáčkem naneste v silné vrstvě na zuby. Nechte jahody působit 10 až 15 minut, vypláchněte a důkladně si vyčistěte zuby zubní pastou. 

Bělení zubů pomocí jahod a jedlé sody

Další variantou, jak bělit zuby pomocí jahod, je smíchat je s jedlou sodou. Jedlá soda je abrazivní a odstraňuje tak nahromaděný zubní plak. Alkalický prášek v jedlé sodě také působí proti zabarvení povrchu zubů. Pokud chcete vyzkoušet tuto metodu, opět rozmačkejte v misce zralou jahodu a smíchejte s půl lžičkou jedlé sody. Dále pokračujte jako v předchozím případě.

Co říká na bělení zubů pomocí jahod věda

Jahody obsahují kyselinu jablečnou, přírodní bělidlo zubů. Problém je však v tom, že  jahody neobsahují žádné složky, které by skutečně dokázaly dlouhodobě hloubkově odstranit skvrny a vybělit tak zuby. Potírání zubů jahodami může vytvořit iluzi bělejších zubů asi na hodinu, protože zuby se očistí od plaku a lesknou se. Tento efekt je však opravdu velmi krátkodobý. Brzy budou vaše zuby opět vypadat jako před použitím jahod.

Za účelem ověření bělícího účinku jahod na zuby byla v roce 2014 provedena dokonce vědecká studie. V této studii byla na 20 nedávno vytržených zubů nanášena směs jahod a jedlé sody třikrát denně během 10 dnů. K žádnému viditelnému vybělení nedošlo. Tři kontrolní skupiny, které používaly tradičnější metody bělení, měly zuby po 10 dnech viditelně bělejší, a to jak pouhým okem, tak pod spektroskopem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rizika používání jahod jako bělidla na zuby

Používání jahod jako bělidla na zuby s sebou ovšem nese i jistá rizika.

Zubní kaz

Jahody jsou chutné z určitého důvodu: Jsou plné přírodního cukru. Cukr obsažený v jahodách samozřejmě není stejný jako klasický bílý cukr, přesto však narušuje zubní sklovinu. Zvyšuje se tak pravděpodobnost vzniku zubního kazu.

Úbytek zubní skloviny

Jahody jsou sice skvělou potravinou, ale ne vhodnou náhražkou zubní pasty. Dlouhodobé vystavení zubů jakémukoli druhu kyseliny, tedy i té, která je obsažena v jahodách, může při opakovaném působení poškodit zubní sklovinu. Zubní sklovina je nejtvrdší látkou v těle, ale jakmile jednou zmizí, nelze ji nahradit.

Osvědčené prostředky k vybělení zubů

Existuje spousta osvědčených a málo rizikových způsobů, jak pracovat na bělení zubů, jako např:

  • volně prodejné bělící zubní pasty, včetně zubních past s obsahem jedlé sody
  • volně prodejné bělící pásky
  • bělící ústní vody
  • bělící gelové kúry
  • bělení zubů v ordinaci zubního lékaře

Jaké alternativní metody bělení zubů jste vyzkoušeli a s jakými výsledky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články