Olej, který obnoví sluch už za 60 sekund: Žádná pohádka, ale sladká realita

Pokud vám po plavání zaléhají uši, máte je ucpané přebytečným ušním mazem nebo vás trápí infekce ucha, můžete si velmi snadno pomoci i sami doma.

zalehlé ucho i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Infekce uší jsou velmi nepříjemné a pokud nejsou včas řešeny, mohou způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. Pokud doma nemáte kapky do uší, které byste mohli hned při prvních potížích použít, vyrobte si jednoduše vlastní. Dobře rozpouštějí i ušní maz, jehož nahromadění ve sluchovodu může způsobit i dočasnou ztrátu sluchu. Navíc vám uleví i od potíží způsobených přebytečnou vodou v uchu například po plavání.

Infekce uší

Infekce uší jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae, ale mohou je vyvolat i viry způsobující nachlazení. Často jsou důsledkem respiračního onemocnění, nejběžněji se vyskytují u dětí, obzvláště u těch, které ještě neumějí pořádně smrkat. Způsobují řadu nepříjemných příznaků, jako například:

  • bolest ucha
  • svědění, podráždění nebo pocit tlaku uvnitř ucha
  • horečka
  • nevolnost či zvracení
  • potíže se sluchem
  • výtok z ucha

Ucpání ucha mazem

Bolest, tlak či potíže se sluchem může způsobit i taková banalita, jako je nahromaděný ušní maz. Nejčastěji se to stává, když si lidé čistí uši vatovou tyčinkou, protože ta zatlačuje maz hlouběji do zvukovodu. Toto ucpání může způsobit ztrátu sluchu, závratě a již zmiňované bolesti a tlak v uchu. V takovém případě, stejně jako u ušní infekce či vody v uchu, si můžete jednoduše pomoci rychlým domácím přípravkem.

Rychlé domácí ušní kapky

Domácí lék na výše zmíněné potíže lze snadno vyrobit smícháním stejného dílu alkoholu a octa. V případě vody v uchu se alkohol s vodou spojí a poté se odpaří, kyselost octa zabrání růstu případných bakterií. U infekce uší alkohol i ocet zabíjejí a brání množení bakterií či případných virů, které zánět způsobují. A pokud jsou vaše obtíže způsobeny přebytečným mazem, kapky jej rozpustí a vám se tak rychle uleví.

ušní kapky iZdroj fotografie: BCIT / Creative Commons / CC BY
Domácí ušní kapky svým složením připomínají ty na předpis.

Příprava a použití

Pro výrobu kapek použijte lékárenský líh, izopropylalkohol nebo etylalkohol, a to minimálně 60 %. V případě bílého (vinného octa) dbejte na jeho kvalitu. Obě složky smíchejte v poměru 1 : 1, ideálně přímo v čisté lahvičce s kapátkem. Pokud kapky uchováváte v lednici, nezapomeňte je před použitím v dlaních zahřát na pokojovou teplotu. Do každého ucha nakapejte několik kapek (cca 5) a držte hlavu chvíli nakloněnou, aby kapky stekly dovnitř a nevytekly hned z ucha ven. Úlevu byste měli pocítit již 60 vteřin po podání.

Jak alkohol a ocet pomáhají na problémy s ušima

Lékárenský alkohol obsahuje vysoké množství alkoholu, jeho množství se pohybuje od 60 do 80 %. Díky tomu je při ničení bakterií a patogenů velmi účinný. Z tohoto důvodu jej obsahuje valná většina ušních kapek. Ocet je další častou složkou kapek do uší, protože je také antibakteriální, navíc dobře působí i proti plísním a virům.

Ocet s alkoholem by však neměl být považován za náhražku tradiční léčby. Pokud nevíte, co vaše problémy způsobuje, bez konzultace s lékařem žádné kapky nepoužívejte. Podobně, když vaše potíže do 48 hodin výrazně neustoupí, rozhodně návštěvu lékaře neodkládejte. 

Může se jednat o závažnější problém, který vám pomůže správně určit a vyléčit pouze lékař. Jako první pomoc či v případě opakovaných infekcí, kdy už jsou vám příznaky velmi dobře známé, vám tyto domácí kapky skvěle poslouží.

Jakou první pomoc při problémech s ušima využíváte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články