Plíseň nehtů zmizí do pár dnů. Domácí prostředek pomůže i ve vážnějších případech a nemá vedlejší účinky

Plíseň nehtů je vytrvalé onemocnění, které při léčbě vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Kromě volně prodejných léků si můžete zkusit připravit účinný domácí lék.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zažloutlé lámavé nehty, olupující se svrchní vrstva nehtu a zapáchající vrstvička pod nehtem – to všechno jsou projevy obtížné plísně nehtů. Její léčba trvá dlouho, než postižená část nehtu odroste. Důležité je plíseň zastavit včas, abyste nepřišli o celý nehet. Pomoci vám může lékař léky na předpis nebo vám doporučí některé volně prodejné. Osobní trenér Daniel Bubnis upozorňuje, že plíseň na nohou nebo rukou může být záludná v tom, že se kromě nehtů šíří také na kůži mezi prsty. Proto jednejte včas.

Domácí lék bez vedlejších účinků

Přírodní léčba pomocí běžných surovin se stává stále vyhledávanější. Jednak je levnější než léky z lékáren, jednak u ní (většinou) nehrozí vedlejší účinky, které by škodily tělu. Pro přípravu jednoduchého léku proti plísni na nehtech nohou nebo rukou budete potřebovat pouhé tři ingredience. Jsou to:

  • 90 % ethylalkohol
  • peroxid vodíku
  • bílý ocet

Příprava a aplikace:

Smíchejte stejné množství ethylalkoholu a peroxidu vodíku ve sklenici a přidejte trochu bílého octa. K aplikaci na postižené nehty použijte kus bavlněné látky, kterým budete nehty alespoň dvakrát denně potírat. Takto postupujte každý den do doby, než plíseň zmizí.

Další metody léčby plísně nehtů

Jako další přírodní metody léčby můžete vyzkoušet potírat nehty tea tree olejem. Ten má protiplísňové a antibakteriální účinky, takže je pro tento účel vhodný. Podle rad z lidového léčitelství má podobné účinky také česnek, dokonce přináší výsledky mnohem dříve než jiné léky. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, dbejte na to, abyste udržovali své nohy suché a čisté. Správná hygiena a péče o nohy vám léčbu urychlí a pomůže vám předejít dalšímu plísňovému onemocnění.

iZdroj fotografie: Freepik

Kdy k lékaři

Pokud domácí léčba neúčinkuje, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Pravděpodobně budete potřebovat antimykotické léky na předpis, abyste se plísně zbavili. V případě, že máte cukrovku, nepouštějte se do domácí léčby a jděte rovnou k lékaři. Hrozí u vás větší riziko další infekce, která může končit poškozením nervů. Infekci poznáte podle zarudnutí, otoku, bolesti, zvýšené teploty kolem postiženého místa i celkové, případně se objeví dokonce hnis v postižené oblasti.

Co používáte proti plísni na nehtech vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články