Jsou elektrické zubní kartáčky opravdu lepší, než ty klasické? Rozhodně to není jediný aspekt dokonalé ústní hygieny

Čištění zubů je nevyhnutelná součást každodenní hygieny, na kterou by neměl nikdo zapomínat. Důležité je především zvolit správný kartáček.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Udržování čistoty a zdraví dutiny ústní začíná podle Dr. Christine Frank především pravidelným čištěním zubů. Mnoho lidí si však neustále pokládá otázku, jaký kartáček pro svou každodenní hygienu zvolit. Mezi každým z nich většinou existují obrovské rozdíly, a to nemluvě o elektrické verzi, která stojí mnohonásobně více než běžná verze, ale je údajně také mnohonásobně lepší. Níže jsme se pro vás pokusili toto téma osvětlit, abyste i vy věděli, jaký zubní kartáček je pro vás ten nejvhodnější. 

Čištění zubů 

Existuje řada výzkumů, které ukazují, že zubní plak a bakterie, které se na zubech množí, poškozují zdraví zubů a úst a mohou také přispívat k řadě závažných onemocnění. Mezi nejúčinnější a zároveň nejjednodušší způsob, jak se před jejich působením ochránit, je samozřejmě důkladné čištění zubů. V takovém případě je však velmi důležité zvolit vhodný zubní kartáček a věnovat čištění dostatečně dlouhou dobu, nikoliv tuto nezbytnou součást každodenní hygieny rychle dokončit a pak si dát žvýkačku. 

Otočná hlava je nejsilnější zbraní

Jednou z nejškodlivějších věcí, kterou můžete svým zubům způsobit, je skutečnost, že si je nečistíte dostatečně důkladně. Mnoho lidí se totiž snaží čistit si zuby co nejrychleji – v takovém případě (například během půlminutového čištění) se jim však téměř jistě nepodaří odstranit veškerý plak ulpívající na povrchu zubů a mezi nimi, který může zarůst bakteriemi a způsobit zákeřný zubní kaz. Je proto důležité, abyste této důležité části hygieny věnovali minimálně 2 minuty a během čištění nevynechávali žádné místo. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

S dokonalým čištěním zubů vám také pomůže mnohem lépe elektrický zubní kartáček než klasický manuální – důvod je především takový, že rotační hlavice elektrického kartáčku dosáhne do mnoha míst, kam klasický ne. Používání elektrického zubního kartáčku navíc odstraňuje o 21 % více bakterií a jiných patogenů a je o 11 % účinnější proti vzniku zánětu dásní než jejich běžné protějšky. Nejlépe si vedly zubní kartáčky s rotační hlavicí, která se otáčela na jednu stranu a pak na druhou, a předčily tak sonické i iontové modely.

Nejde jen o zubní kartáček

Nyní již víte, že se skutečně vyplatí investovat do elektrického zubního kartáčku, který je sice dražší, ale o to více účinnější. To ovšem ještě není vše, co byste měli během čištění zubů brát na vědomí. Důležitá je totiž především také technika, která je mnohdy důležitější než samotný výběr kartáčku. Níže se proto můžete podívat na pomocné video s návodem, jak si zuby správným způsobem vyčistit: 

Nyní již víte téměř všechno o správném čištění zubů. Posledním faktorem, který byste však měli také brát na vědomí, je hustota uspořádání štětin na kartáčku. Většina odborníků se přiklání k tomu, že při odstraňování plaku jsou nejúčinnější nakloněné štětiny, a to mnohem více než vzpřímené nebo víceúrovňové. Závěrem je důležité říci, že hlavní je především důkladné a pravidelné čištění zubů, a to nehledě na volbu kartáčku. Vždy této základní hygieně věnujte alespoň 2 minuty, a to dvakrát denně – nebo ideálně po každém jídle. 

Jaký zubní kartáček používáte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články