Některé příznaky infarktu jsou všeobecně známé, jiné jsou spíše nenápadné a s infarktem si je hned spojit nemusíte. Lékař radí, jak v případě infarktu postupovat.
Pokud se domníváte, že byste mohli mít infarkt, volejte okamžitě pohotovost, a to na čísle 155 nebo 112. Kardiolog Peter A. Noseworthy, M.D. připomíná, že urgentní péče je v případě srdeční zástavy klíčová. Čím dříve se vám dostane lékařské péče, tím vyšší jsou vaše šance na přežití.
Jak rozpoznat infarkt
U osoby se srdečním infarktem se může vyskytnout některý z následujících příznaků nebo jejich libovolná kombinace:
- Bolest na hrudi, tlak nebo svírání nebo pocit stlačování či bolesti uprostřed hrudníku.
- Bolest nebo nepříjemné pocity, které se šíří do ramene, paže, zad, krku, čelisti, zubů nebo do horní části břicha.
- Nevolnost, zažívací potíže, pálení žáhy nebo bolest břicha.
- Dušnost.
- Závratě, točení hlavy, mdloby.
- Pocení.
Srdeční infarkt obvykle způsobuje bolest na hrudi trvající déle než 15 minut. Někteří lidé popisují bolest na hrudi jako mírnou, zatímco jiní pociťují tuto bolest silněji. Nepříjemné pocity jsou běžně popisovány jako tlak nebo tíha na hrudi, ačkoli někteří lidé žádný tlak ani bolest na hrudi nepociťují. Ženy mívají příznaky spíše neurčité, jako je nevolnost nebo bolest zad či čelisti. Některé infarkty přicházejí náhle, ale mnoho lidí má varovné příznaky již několik hodin nebo dní předem.
Co dělat, pokud se domníváte, že máte infarkt
Zavolejte na tísňovou linku 112 nebo rychlou záchrannou službu 155. Neignorujte příznaky infarktu. Pokud k vám nemůže přijet sanitka nebo vozidlo záchranné služby, požádejte souseda nebo přítele, aby vás odvezl do nejbližší nemocnice. Řiďte sami pouze v případě, že nemáte jinou možnost. Vzhledem k tomu, že se váš stav může zhoršit, ohrožujete řízením sami sebe i ostatní.
Během čekání na pohotovostní pomoc rozžvýkejte a spolkněte aspirin. Aspirin pomáhá zabránit srážení krve. Jeho užití během srdečního infarktu by mohlo snížit poškození srdce. Neužívejte aspirin, pokud jste na něj alergičtí nebo vám lékař řekl, abyste jej neužívali. Pokud máte předepsán nitroglycerin, užijte jej.
Co dělat, když se domníváte, že infarkt utrpěl někdo ve vašem okolí
Pokud je postižený v bezvědomí, nedýchá nebo nenahmatáte puls, zahajte resuscitaci, abyste udrželi průtok krve poté, co zavoláte rychlou lékařskou pomoc. Tlačte silně a rychle na střed hrudníku postiženého v poměrně rychlém rytmu – asi 100 až 120 stlačení za minutu.
Pokud je bezprostředně k dispozici automatizovaný externí defibrilátor (AED) a osoba je v bezvědomí, postupujte podle návodu k použití přístroje. Nejbližší umístění AED a kód k jeho odemčení vám sdělí na tísňové lince. Většinou se nacházejí na frekventovaných místech jako jsou nádraží, velká náměstí, radnice apod.
Jaká další rada vás ohledně příznaků či první pomoci napadá?