Inhalace porazí nachlazení raz dva. Jaké bylinky použít na rýmu a které při vlhkém či suchém kašli?

Nemusíte nutně kupovat léčivé přípravky, abyste vyléčili suchý nebo vlhký kašel. Postačí vám pětiminutové inhalování těchto osvědčených bylinek.

naparovani i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy je zapotřebí kupovat k léčbě kašle (a to jak suchého, tak i vlhkého) předražené komerční léky. Jak totiž říká odbornice na výživu Natalie Butler, mezi jednu z nejvíce osvědčených metod, jak se tohoto onemocnění můžete zbavit, patří inhalace některých bylinek. Jde o velmi snadný proces, který se vší pravděpodobností využívali také již vaši prarodiče.

Inhalační bylinky pro suchý kašel

Abyste se zbavili suchého kašle, musíte nejprve zvýšit množství hlenu ve svých plicích, a poté jej vypudit pryč. S tím vám skvěle pomůže inhalace určitých bylinek, mezi které patří zejména:  

  • Limetka: Limetku používali k přeměně suchého kašle na vlhký v dávných dobách již staré indiánské kmeny. Jakmile toto blahodárné citrusové ovoce inhalujete, bude se vám téměř ihned dýchat lépe. 
  • Heřmánek: Inhalace heřmánkové šťávy přináší uklidňující a baktericidní účinek pro vaše plíce. 
  • Pampelišky smetánky: Tyto krásně žluté rostliny pomáhají mírnit podráždění ve střevech a zvyšují tvorbu hlenu v plicích. 
  • Jetel: Se suchým kašlem vám dokáže pomoci také obyčejný jetel, který účinně stimuluje tvorbu hlenu.
  • Kmín kořenný: Inhalace extraktu z kmínu přináší velmi silný protizánětlivý účinek, který bojuje proti silným záchvatům kašle.
  • Rozmarýn: Tato aromatická bylina sice nedokáže navýšit množství hlenu ve vašich plicích, ale podporuje dilataci průdušek a volné dýchání.
iZdroj fotografie: Pixabay

Inhalační bylinky pro vlhký kašel

Na rozdíl od suchého kašle se při vlhkém kašli již určité množství hlenu ve vašich plicích hromadí. Pozornost byste proto měli věnovat především expektoračním bylinkám, které vám pomohou s jeho uvolněním a následným odstraněním. Mezi ty nejosvědčenější pro inhalaci patří:

  • Máta peprná: Prostřednictvím inhalace uvolňuje a dezinfikuje dýchací cesty.
  • Černý bez: Skvěle pomáhá s odkašláváním hlenů a působí proti zánětu průdušek. 
  • Jalovec: Je známý pro své antiseptické, protizánětlivé, desinfekční a antimikrobiální účinky.
  • Fenykl: Účinně pomáhá s uvolňováním hlenu a jeho následným odkašláváním. Využít jej můžete také při bolestech břicha. 
  • Tymián: Aromatická rostlina, která velmi účinně čistí dýchací cesty a působí protizánětlivě. 

Důležité je také poznamenat, že vlhký kašel neporazíte samotnou inhalací. Užitečné je proto konzumovat horké čaje, a to zejména pokud kašel způsobuje nesnesitelnou bolest. V takovém případě byste měli po inhalaci vypít odvar z heřmánku, opět máty peprné, pupenů borovice, šalvěje nebo vrbové kůry. 

Jak bezpečně provádět inhalaci

Pokud se rozhodnete provést inhalaci bylinek pomocí vlastních sil, měli byste brát na vědomí několik důležitých pravidel – jde totiž o proces, který může při nesprávném provedení hodně pálit. Abyste tomu zabránili, vdechujte páru pouze tehdy, když teplota odvaru klesne na 50 stupňů (nebo v případě malých dětí pod 40 stupňů).

iZdroj Fotografie: Depositphotos

Délka procedury by neměla přesáhnout u dospělého člověka 5 minut, přičemž u dětí by to nemělo být více jak 3 minuty. Ideální vzdálenost mezi obličejem a odvarem je poté cca 40 centimetrů. Pokud chcete, aby byla vaše parní lázeň co nejefektivnější, můžete si zakrýt hlavu ručníkem – v případě, že však máte potíže s dýcháním, je lepší postup zastavit.

Jaké zkušenosti máte s inhalací bylinek vy? 

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články