Roztoči, zákeřný alergen, který číhá v pohodlí domova. Vysáváním domácnosti může docházet k jejich šíření

Roztoči jsou pouhým okem neviditelní, je ale velmi důležité jejich přítomnost ve vaší ložnici eliminovat. Jak a proč byste se na ně měli zaměřit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí o nich ani neví, přitom se nachází téměř všude. Roztoči jsou velmi drobní živočichové. Jejich velikost je odhadovaná na 0,3 mm a žijí především v ložním prádle, kobercích a jakémkoliv měkkém nábytku. Je o nich důležité vědět, že se živí mrtvou kůží, což může vést k různým úzkostem. Způsobují také řadu zdravotních problémů, které dokáží vést až ke kožnímu onemocnění.

Kde se nachází a jak získávají potravu

Roztoči se především nacházejí na vlhkých místech. Musí ovšem jít o nižší nadmořské výšky, jelikož v těch vyšších nepřežijí. Nejlépe se jim daří v místnostech, kam nesvítí sluneční světlo. Mezi ně patří například právě ložnice, kde se vyskytují nejčastěji v matracích a kobercích.

Zůstávají především ve větší hloubce, a pokud je vzduch suchý, roztoči se množí o to více. Kromě částeček odumřelé lidské kůže jim prospívá i moučný prach. Člověk se denně zbavuje přibližně 1,5 gramů kůže, což může být potenciální potrava pro statisíce roztočů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké nemoci nám mohou způsobit

Při větším množství roztočů v ložnici mohou jimi vylučované částice, které vznikají při trávení lidské kůže, způsobit alergické astma, rýmu, zánět spojivek a záněty kůže. Dále také samotné tělo roztoče je pro náš organismus alergenem a ne každý ho může snášet dobře. Pokud jim totiž vystavujete své tělo, oslabuje to naši kůži. Může se také objevit svědění a další již zmíněné nemoci. Je tudíž potřeba se jich co nejdříve zbavit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodným způsobem je parní vysavač, především pokud máte koberce. Jelikož se však nacházejí právě hlouběji, je potřeba, aby pára zasáhla co největší část. Naopak při běžném vysávání si místo vymýcení pohoršíte. Nasáté alergeny uvnitř vysavače zůstávají nepoškozené a při velkém tlaku vzduchu se mnohdy šíří do míst, kde předtím nebyly. Jelikož se dostanou i více na povrch, alergické reakce se ještě znásobí. Dalším řešením je čistička vzduchu a častější praní ložního prádla.

Zdroj: Michigan Medicine, Eartheasy

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články