Kromě sluníčka a teplých dnů přichází s létem také sezóna klíšťat. Zde najdete kompletní návod, jak se před těmito škůdci chránit a vyléčit jejich kousnutí.
S přicházejícím létem se louky a lesy začínají plnit nebezpečnými klíšťaty, která čekají v hlubokých trávnících na své oběti, aby jim mohly vysát krev. Jak ovšem říká odbornice Sabrina Felson, nejenže může být kousnutí od těchto parazitů nepříjemné, ale také s sebou nese rizika některých onemocnění, včetně boreliózy. My jsme si proto pro vás připravili kompletní návod, jak bezpečně zakousnuté klíště odstranit a na co si dát největší pozor.
Prevence před klíšťaty
Pokud se chystáte v létě do lesa nebo kamkoliv jinam do přírody, je důležité, abyste vždy vzali riziko kousnutí od klíštěte v potaz. Je vhodné, abyste nosili oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, a to nejlépe světlé barvy, protože tak na něm budou dobře vidět. Samozřejmě byste měli také zvolit vhodný repelent, který jakýkoliv hmyz od vás odradí, a ujistit se, že jste očkování proti klíšťové encefalitidě. Jakmile přijdete z lesa domů, vždy prohlédněte své tělo a tělo svého mazlíčka, zda na něm nejsou klíšťata.
Jak klíště bezpečně odstranit a ošetřit poranění
Pokud na sobě zpozorujete klíště, rozhodně byste se jej nikdy neměli dotýkat holýma rukama, nýbrž v rukavicích. Vezměte si čistou pinzetu, chyťte klíště v místě co nejblíže ke kůži a snažte se jej odstranit v jednom kuse, aniž byste roztrhli jeho tělo. Jakmile klíště vytáhnete, omyjte ránu teplou mýdlovou vodou s trochou lékařského alkoholu, abyste ji vydezinfikovali. Ránu následně udržujte čistou, suchou a překrytou obvazem kvůli potenciální infekci.
Co dělat s tělem klíštěte
Pokud se na místě, kde vás klíště kouslo, objeví příznaky onemocnění, rozhodně byste jeho tělo neměli vyhazovat. Je totiž důležité zjistit, jaký druh klíštěte vás kousnul, a proto jej uložte do plastového sáčku, lahvičky nebo nádoby s alkoholem a vložte jej do ledničky. Pokud se vám však klíště zavrtalo do kůže nebo pokud některé jeho části nelze odstranit, rozhodně byste měli navštívit lékaře.
Některá kousnutí klíštětem jsou neškodná, ale existuje řada varovných příznaků, které byste nikdy neměli ignorovat. Dávejte si pozor především na znepokojivé reakce, jako je bolest hlavy, potíže s dýcháním, bolesti na hrudi nebo částečné ochrnutí – a to i přesto, že tyto příznaky odezní, protože nemoc, která je způsobila, může být stále přítomna ve vašem těle.
Jaké jsou příznaky boreliózy?
Pokud vás kouslo klíště, měli byste si v prvním měsíci dávat pozor na příznaky podobné chřipce, jako je horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, bolesti kloubů a vyrážky. Také byste měli zpozornět, pokud místo kousnutí zrudlo a začíná hnisat. V takovém případě může jít totiž o boreliózu, která se šíří v krevním řečišti a může vést dokonce až k neurologickým problémům. Toto nebezpečné onemocnění poznáte tak, že se na místě kousnutí vytvoří „červený obrazec“, který se postupně rozšiřuje.
Jaké zkušenosti máte s kousnutím od klíštěte vy?