Vše, co musíte vědět o kousnutí klíštětem. Nepodceňte doprovodné příznaky a dbejte na řádné odstranění

Kromě sluníčka a teplých dnů přichází s létem také sezóna klíšťat. Zde najdete kompletní návod, jak se před těmito škůdci chránit a vyléčit jejich kousnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S přicházejícím létem se louky a lesy začínají plnit nebezpečnými klíšťaty, která čekají v hlubokých trávnících na své oběti, aby jim mohly vysát krev. Jak ovšem říká odbornice Sabrina Felson, nejenže může být kousnutí od těchto parazitů nepříjemné, ale také s sebou nese rizika některých onemocnění, včetně boreliózy. My jsme si proto pro vás připravili kompletní návod, jak bezpečně zakousnuté klíště odstranit a na co si dát největší pozor. 

Prevence před klíšťaty 

Pokud se chystáte v létě do lesa nebo kamkoliv jinam do přírody, je důležité, abyste vždy vzali riziko kousnutí od klíštěte v potaz. Je vhodné, abyste nosili oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, a to nejlépe světlé barvy, protože tak na něm budou dobře vidět. Samozřejmě byste měli také zvolit vhodný repelent, který jakýkoliv hmyz od vás odradí, a ujistit se, že jste očkování proti klíšťové encefalitidě. Jakmile přijdete z lesa domů, vždy prohlédněte své tělo a tělo svého mazlíčka, zda na něm nejsou klíšťata. 

Jak klíště bezpečně odstranit a ošetřit poranění 

Pokud na sobě zpozorujete klíště, rozhodně byste se jej nikdy neměli dotýkat holýma rukama, nýbrž v rukavicích. Vezměte si čistou pinzetu, chyťte klíště v místě co nejblíže ke kůži a snažte se jej odstranit v jednom kuse, aniž byste roztrhli jeho tělo. Jakmile klíště vytáhnete, omyjte ránu teplou mýdlovou vodou s trochou lékařského alkoholu, abyste ji vydezinfikovali. Ránu následně udržujte čistou, suchou a překrytou obvazem kvůli potenciální infekci.

Co dělat s tělem klíštěte

Pokud se na místě, kde vás klíště kouslo, objeví příznaky onemocnění, rozhodně byste jeho tělo neměli vyhazovat. Je totiž důležité zjistit, jaký druh klíštěte vás kousnul, a proto jej uložte do plastového sáčku, lahvičky nebo nádoby s alkoholem a vložte jej do ledničky. Pokud se vám však klíště zavrtalo do kůže nebo pokud některé jeho části nelze odstranit, rozhodně byste měli navštívit lékaře. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některá kousnutí klíštětem jsou neškodná, ale existuje řada varovných příznaků, které byste nikdy neměli ignorovat. Dávejte si pozor především na znepokojivé reakce, jako je bolest hlavy, potíže s dýcháním, bolesti na hrudi nebo částečné ochrnutí – a to i přesto, že tyto příznaky odezní, protože nemoc, která je způsobila, může být stále přítomna ve vašem těle

Jaké jsou příznaky boreliózy?

Pokud vás kouslo klíště, měli byste si v prvním měsíci dávat pozor na příznaky podobné chřipce, jako je horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, bolesti kloubů a vyrážky. Také byste měli zpozornět, pokud místo kousnutí zrudlo a začíná hnisat. V takovém případě může jít totiž o boreliózu, která se šíří v krevním řečišti a může vést dokonce až k neurologickým problémům. Toto nebezpečné onemocnění poznáte tak, že se na místě kousnutí vytvoří „červený obrazec“, který se postupně rozšiřuje. 

Jaké zkušenosti máte s kousnutím od klíštěte vy? 

Zdroj: WebMD, CDC, CBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články