Metody zvýšení krevního oběhu v nohou: Zbavte se nepříjemných důsledků špatné cirkulace jednoduchým cvičením

Pokud se vlivem špatného krevního oběhu potýkáte s necitlivými končetinami nebo mravenčením, vyzkoušejte tyto cviky, které vám problém pomohou snadno vyřešit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na krevním oběhu závisí celý váš organismus. Tato síť totiž přivádí krev do každého koutu vašeho těla a v případě, kdy je oslabena nebo nefunguje správně, se můžete potýkat s nepříjemnými problémy, jako je například mravenčení, zchladnutí nebo dokonce znecitlivění končetin (zejména nohou). Jak ovšem říká odbornice Angela M. Bell, ve většině případech jde o nezávažný problém, který lze velmi snadno vyřešit. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími způsoby, jak na to. 

1)    Choďte pravidelně na procházky 

Doporučením číslo jedna pro zlepšení krevního oběhu, zejména v nohách, je jakkoliv dlouhá chůze. Můžete začít například s malými, krátkými procházkami (třeba jen 5 minut denně), a jakmile si tento zdravý návyk osvojíte, postupně můžete své úsilí zvyšovat.

2)    Pumpování kotníků prsty na nohou

Lehněte si na záda s nohama nataženýma rovně před sebou a začněte hýbat prsty (na nohou) nahoru, a pak zase dolů. Toto cvičení můžete dělat buď na každou nohu zvlášť nebo dohromady, a minimálně desetkrát za sebou. Snažte se jej opakovat alespoň jednou za hodinu. 

iZdroj fotografie: Pexels

3)    Pokrčení kolen v leže na zádech 

Toto cvičení je třeba opět provádět v leže na zádech s nohama nataženýma rovně před sebou. Jakmile budete ve vhodné poloze, začněte pohybovat jedním kolenem nahoru k hrudníku, a poté zase zpět dolů. Cvičení opakujte desetkrát na každou nohu a minimálně jednou za hodinu. 

4)    Zvedání pat a prstů na nohou

Sedněte si s nohama nataženýma před sebou a zvedněte obě paty. V této poloze vydržte minimálně 3 sekundy, a poté cvičení desetkrát opakujte. Jakmile budete mít hotovo, zvedání opakujte, ovšem tentokrát pouze napněte vaše prsty směrem nahoru – opět opakujte desetkrát. 

5)    Rotace kotníků

Toto cvičení je třeba opět provádět vsedě s nohama nataženýma rovně před sebou. Jakmile budete v této poloze, zvedněte jedno chodidlo nahoru a desetkrát otočte kotníkem ve směru hodinových ručiček, a poté desetkrát na druhou stranu. To samé opakujte s druhou nohou.

6)    Protažení na pěnovém válci

Stejné pohyby, které lidé provádí s pěnovým válcem, aby snížili svalové napětí a protáhli tak své svaly, mohou také pomoci s průtokem krve. Vsedě na zemi si tak pod kotníky položte měkký pěnový válec a rolujte jím pod lýtky. Poté válec můžete vložit pod stehna a rolovat s ním pod šlachami. Vyhnout byste se však měli přejíždění přes klouby nebo kostnaté oblasti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7)    Zvedání pat ve stoje

Stoupněte si k židli, uchopte ji a paty zvedejte pomalu tak, abyste stáli na špičkách (přičemž se stále přidržujte). Kontrolovaným pohybem poté své paty spouštějte dolů a pohyb opakujte desetkrát. Postupem času, během kterého budete cvičení pravidelně procvičovat, pak můžete zvýšit počet opakování.  

8)    Dřepy

Postavte se tak, abyste měli nohy od sebe přibližně na šířku vašich boků. S napnutým středem těla poté snižte svůj trup do takové úrovně, kam je vám to příjemné – váhu byste měli přenést na paty, záda by měla být rovná a měli byste cítit protažení v hýždích. Počet opakování při tomto cviku závisí zcela na vás a vaší síle. 

Jaké triky pro srovnání krevního oběhu používáte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články