5 triků, jak okamžitě zastavit nadýmání – zapomeňte na léky a spolehněte se na přírodní prostředky

Nadýmání je běžný stav způsobený celou řadou faktorů souvisejících se stravou, životním stylem a zdravotním stavem. Vyzkoušejte tyto tipy, jak zmírnit příznaky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pravděpodobně jste někdy pocítili nadýmání, což je nepříjemný pocit zadrženého plynu nebo zvýšeného tlaku v žaludku či ve střevech. Jak vysvětluje výživová specialistka Alissa Palladino, MS, RDN, nadýmání může být také doprovázeno nafouknutým břichem, kterému se odborně říká abdominální distenze. Nadýmání samo o sobě není nebezpečné a je poměrně běžné, nicméně je velmi nepříjemné. Níže naleznete 5 účinných triků, jak se jej rychle zbavit.

Příčiny nadýmání

Nadýmání je velmi časté, vyskytuje se u 16-31 % běžné populace. Naštěstí se většinou jedná o krátkodobý problém, který se vyřeší sám. Často je vyvoláno velkým jídlem nebo nadýmavými potravinami. U některých lidí je však chronickým problémem, který způsobuje středně závažné až závažné příznaky a negativně ovlivňuje kvalitu života. Hlavním viníkem je často špatný výběr potravin a nápojů, ale může souviset i s dalšími problémy, jako jsou:

  • dyspepsie
  • reflux kyseliny
  • zácpa
  • syndrom dráždivého tračníku
  • nesnášenlivost laktózy a lepku 
  • další potravinové alergie
  • bakteriální infekce
  • nestravitelné látky (např. vitamíny v pevné formě a přídatné látky).
  • nesnášenlivost mléka a mléčných výrobků
  • nadměrné množství vlákniny ve stravě
  • nadměrný příjem nebo vstřebávání vody
  • používání umělých sladidel
  • kombinace fruktózy a sacharidů v potravinách
  • různé chemické sloučeniny ve stravě
  • nadměrné množství břišního tuku
iZdroj fotografie: iStock

Přírodní léčba nadýmání

Chcete-li omezit nebo odstranit nadýmání a jeho nepříjemné a bolestivé fyzické příznaky, existují přírodní prostředky, které vám pomohou se tohoto stavu zbavit:

1. Bylinky

Mezi bylinky, které pomáhají při nadýmání břicha, patří: heřmánek, kopr, fenykl, bazalka, kmín, skořice, česnek, zázvor, muškátový oříšek, oregano, petržel a máta peprná. Zázvor i máta peprná jsou účinné byliny také pro snížení bolesti břicha.

2. Aktivní uhlí

Tento přírodní doplněk může pomoci s úlevou od příznaků, pokud se užívá hodinu před nebo po konzumaci jídla. Ke zmírnění příznaků stačí jeden gram ve formě kapslí.

3. Probiotika

Probiotika jsou užitečná při trávení a snižují plynatost a nadýmání. Aktivní dobré bakterie obsažené v probioticích, které se nacházejí v lidském trávicím systému (střevech), jsou k dispozici ve formě kapslí, ale vyskytují se i v přirozenějších formách, včetně jogurtu, kefíru, nakládané zeleniny, kimči, kysaného zelí, podmáslí a misa.

4. Omezení fermentovaných potravin

Tomuto problému se lze vyhnout také tím, že nebudete konzumovat některé potraviny nebo je přísně omezíte. Je třeba se vyvarovat kvašených cukrů. Ačkoli jsou fermentované potraviny za normálních zdravotních podmínek pro střeva prospěšné, ve stresových situacích mohou vést k nadměrné plynatosti. Omezte na určitou dobu příjem sušeného ovoce, jablek, česneku, cibule, luštěnin a pšenice a sledujte, zda se vaše potíže bez požití těchto potravin nezmenší.

5. Vyškrtněte z jídelníčku tučné potraviny

Potraviny přesycené tukem mohou vést k nadýmání žaludku. Zpracované potraviny nebo i jiné potraviny s vysokým obsahem tuku projdou žaludkem a jsou dále tráveny v tenkém a tlustém střevě, což zvyšuje nadýmání. Chcete-li se vyhnout nadýmání břicha, vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuku a pokrmům plných těžko stravitelných tuků.

Co pomáhá proti nadýmání vám?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články