Jak na stařecké skvrny domácí léčbou: Od krémů až po lidové finty

Stařecký skvrny nebývají důvodem k léčbě, protože obvykle neznamenají žádný zdravotní problém. Někomu ale může nahromadění kožního pigmentu překážet.

i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Všimli jste si na kůži plochých hnědých, šedých nebo černých skvrn? Pravděpodobně jde o stařecké skvrny, které se hojně vyskytují na místech, která jsou nejvíce vystavována slunci. Ačkoli u stařeckých skvrn nehrozí riziko rakoviny, dermatologická zdravotní sestra Amanda Caldwell doporučuje, aby lidé vždy požádali o vyšetření kožního lékaře. Ten vám mimo jiné může poradit, jak se těchto skvrn zbavit, aby nebyly tolik viditelné.

Krémy pro léčbu stařeckých skvrn

Pro zesvětlení stařeckých skvrn se používají bělící krémy. Obsahují látky hydrochinon nebo retinoidy. Tyto krémy jsou vázány na lékařský předpis a obvykle trvá několik měsíců, než se jejich účinky projeví. Používáním těchto krémů s sebou nese nevýhodu v podobě citlivější kůže na UV záření. Proto po celou dobu léčby i po ní budete muset používat opalovací krém, a to i v zatažených dnech.

Krémy bez předpisu a kosmetika

Volně prodejné krémy pro zesvětlení stařeckých skvrn nejsou tak silné, jako krémy na předpis, mohou vám ale udělat podobnou službu. Jiným řešením je místo zesvětlování použít kosmetiku a stařecké skvrny pouze zakrýt. I zde je však dobré mít na paměti, že zvolený make-up a další kosmetické přípravky by měly být konzultovány s dermatologem. Poradí vám, zda jsou pro vás vhodné a bude znát i tipy na přípravky, které spolehlivě stařecké skvrny zakryjí.

Lidový recept to jistí

Co budete potřebovat?

  • 1 cibuli
  • a půl šálku jablečného octa.

Postup přípravy:

  1. Nakrájejte cibuli.
  2. Vložte cibuli do mixéru, přidejte ocet a rozmixujte.
  3. Šťávu přeceďte.

Aplikace:

Vatovým tamponem nanášejte získanou šťávu na hnědé skvrny až čtyřikrát denně. Po měsíci by měly skvrny zmizet.

Detailní fotografie obličeje starého pána s pigmentovými skvrnami v oblasti spánku iZdroj fotografie: Freepik

Lékařské procedury

Jestliže vám stařecké skvrny vadí natolik, že jste ochotní podstoupit riziko vedlejších účinků a komplikací, přináší lékařská věda postupy, které vás skvrn mohou zbavit. Patří sem léčba intenzivním pulzním světlem, kdy se světelné vlny zaměřují na melanin (kožní barvivo) za účelem rozbití stařeckých skvrn.

Další variantou je podstoupit chemický peeling. Ten odstraní svrchní vrstvu kůže, aby na jejím místě mohla vyrůst kůže nová. Hluboký chemický peeling má negativní vliv na srdce, játra a ledviny. Doba zotavení trvá od 4 dnů po 2 týdny. Zarudnutí vás může trápit i několik měsíců po zákroku.

Dermabraze a mikrodermabraze fungují na podobném principu, kdy se obrušuje vnější vrstva kůže. Rozdíl je mezi nimi v hloubce a době hojení. Jinou metodou je kryochirurgie, kdy se kapalným dusíkem stařecké skvrny zmrazí. Zde ale hrozí ještě větší ztmavnutí skvrny, zjizvení a zesvětlení kůže kolem skvrny. Poslední lékařskou metodou je laser. Při tomto zákroku skvrny dočasně ztmavnou, musí se udržovat v přísné čistotě a vyhýbat se jakýmkoli zásahům do rány.

Ruce starého člověka s mnohočetnými stařeckými skvrnami iZdroj fotografie: Freepik

Léčba není výhradně nutná

Jestli vás léčebné metody odradily od odstraňování stařeckých skvrn, nemusíte se ničeho bát. Stařecké skvrny nezpůsobují žádné zdravotní problémy, jejich léčba není ve většině případů vůbec nutná. Jedná se pouze o estetickou záležitost. Toužíte-li pleť omladit, vyzkoušejte pleťovou masku z kurkumy.

Jaký způsob byste volili pro odstranění stařeckých skvrn vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články