Maska z kurkumy: Omlazuje a rozjasňuje pleť, snižuje projevy akné i ekzémů

Kurkuma, respektive kurkumin, který toto koření hojně obsahuje, má mnoho zdraví prospěšných látek. Může vám pomoci s mnoha kožními problémy i s redukcí vrásek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kurkuma se nejčastěji používá jako koření, ale je také známá pro své léčebné účinky. Její kořen obsahuje aktivní látku kurkumin, který má protizánětlivé a antioxidační účinky a používá se i pro podporu trávení a ke snižování horečky. Jak tvrdí odbornice na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., kurkuma může pomoci i s mnoha kožními problémy a celkově má na pleť velmi dobrý vliv. Není tedy divu, že se kurkumová maska těší stále větší oblibě.

Jak kurkuma pomáhá v péči o pleť

Kurkumin má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Ty mohou mít velmi pozitivní vliv na pokožku obličeje, a to hned z několika důvodů:

Má protizánětlivé účinky

Kurkumin má silné protizánětlivé účinky, které snižují zánětlivé procesy v pokožce. To může pomoci s akné, ekzémy, lupénkou a dalšími zánětlivými kožními problémy. Podle nedávné studie může kurkumin inhibovat produkci zánětlivých cytokinů v lidských keratinocytech, což jsou buňky, které tvoří většinu pokožky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Působí jako antioxidant

Kurkumin má také silné antioxidační účinky, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením volnými radikály. Volné radikály jsou molekuly, které mohou poškodit buňky, což může vést k předčasnému stárnutí pokožky a vzniku vrásek. Podle studie z roku 2019 mohou antioxidanty obsažené v kurkuminu zlepšit vzhled pokožky a snížit viditelnost vrásek.

Nahrazuje rozjasňovač pleti

Kurkumin může mít také rozjasňující účinky na pokožku. Podle jedné studie publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology pomáhají extrakty z kurkumy snížit viditelnost tmavých skvrn a hyperpigmentace.

Chrání proti UV záření

Kurkumin může také pomoci chránit pokožku proti poškození způsobenému UV zářením. Ve studii z roku 2022 se ukázalo, že kurkumin inhibuje tvorbu volných radikálů způsobených UV zářením a chrání tak pokožku před poškozením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kurkumová pleťová maska

Tato maska na obličej slibuje optické omlazení pleti až o 10 let. Pomáhá také předcházet vzniku pigmentových skvrn, zmírňuje projevy akné a dermatitidy. Nesmí ji samozřejmě používat lidé, kteří jsou na kurkumu alergičtí.

Výroba pleťové masky je velice jednoduchá, stačí smíchat lžičku kurkumy s medem, vodou nebo s jogurtem. Naneste na vyčištěný obličej, nechte cca 15 minut působit a následně smyjte vlažnou vodou. Nenechávejte masku působit příliš dlouho, aby nedošlo k nežádoucímu zabarvení. V závěru použijte tonikum, sérum a hydratační krém.

Kurkumová maska podle typu problému:

  • Akné a bakteriální problémy: Smíchejte kurkumu s teplou vodou a medem.
  • Hyperpigmentace a vrásky: Kurkumu smíchejte s jogurtem a citronovou šťávou.
  • Podráždění: Smíchejte výtažek z kurkumy s gelem z aloe vera.

Jak děláte kurkumovou masku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články