Maska z kurkumy: Omlazuje a rozjasňuje pleť, snižuje projevy akné i ekzémů

Kurkuma, respektive kurkumin, který toto koření hojně obsahuje, má mnoho zdraví prospěšných látek. Může vám pomoci s mnoha kožními problémy i s redukcí vrásek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kurkuma se nejčastěji používá jako koření, ale je také známá pro své léčebné účinky. Její kořen obsahuje aktivní látku kurkumin, který má protizánětlivé a antioxidační účinky a používá se i pro podporu trávení a ke snižování horečky. Jak tvrdí odbornice na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., kurkuma může pomoci i s mnoha kožními problémy a celkově má na pleť velmi dobrý vliv. Není tedy divu, že se kurkumová maska těší stále větší oblibě.

Jak kurkuma pomáhá v péči o pleť

Kurkumin má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Ty mohou mít velmi pozitivní vliv na pokožku obličeje, a to hned z několika důvodů:

Má protizánětlivé účinky

Kurkumin má silné protizánětlivé účinky, které snižují zánětlivé procesy v pokožce. To může pomoci s akné, ekzémy, lupénkou a dalšími zánětlivými kožními problémy. Podle nedávné studie může kurkumin inhibovat produkci zánětlivých cytokinů v lidských keratinocytech, což jsou buňky, které tvoří většinu pokožky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Působí jako antioxidant

Kurkumin má také silné antioxidační účinky, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením volnými radikály. Volné radikály jsou molekuly, které mohou poškodit buňky, což může vést k předčasnému stárnutí pokožky a vzniku vrásek. Podle studie z roku 2019 mohou antioxidanty obsažené v kurkuminu zlepšit vzhled pokožky a snížit viditelnost vrásek.

Nahrazuje rozjasňovač pleti

Kurkumin může mít také rozjasňující účinky na pokožku. Podle jedné studie publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology pomáhají extrakty z kurkumy snížit viditelnost tmavých skvrn a hyperpigmentace.

Chrání proti UV záření

Kurkumin může také pomoci chránit pokožku proti poškození způsobenému UV zářením. Ve studii z roku 2022 se ukázalo, že kurkumin inhibuje tvorbu volných radikálů způsobených UV zářením a chrání tak pokožku před poškozením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kurkumová pleťová maska

Tato maska na obličej slibuje optické omlazení pleti až o 10 let. Pomáhá také předcházet vzniku pigmentových skvrn, zmírňuje projevy akné a dermatitidy. Nesmí ji samozřejmě používat lidé, kteří jsou na kurkumu alergičtí.

Výroba pleťové masky je velice jednoduchá, stačí smíchat lžičku kurkumy s medem, vodou nebo s jogurtem. Naneste na vyčištěný obličej, nechte cca 15 minut působit a následně smyjte vlažnou vodou. Nenechávejte masku působit příliš dlouho, aby nedošlo k nežádoucímu zabarvení. V závěru použijte tonikum, sérum a hydratační krém.

Kurkumová maska podle typu problému:

  • Akné a bakteriální problémy: Smíchejte kurkumu s teplou vodou a medem.
  • Hyperpigmentace a vrásky: Kurkumu smíchejte s jogurtem a citronovou šťávou.
  • Podráždění: Smíchejte výtažek z kurkumy s gelem z aloe vera.

Jak děláte kurkumovou masku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům