Zalehlé ucho –⁠ proč se to děje? Zásah lékaře nemusí být nutný, ale nedoporučuje se riskovat běžné úkony

Zalehlé ucho je častý stav, který může odeznít sám. Někdy však problém přetrvává. Příčiny často nebývají nijak vážné, ale jejich zanedbání může končit i trvalou hluchotou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zalehlé ucho je nepříjemný stav, i když ho zrovna neprovází bolest. Slyšet tlumeně na jedno ucho dokáže velmi znepříjemnit den. Jak se v takové situaci zachovat? Zdravotní sestra Deborah Weatherspoon s dlouholetou praxí radí, že jako první byste měli pátrat po příčině. Jakmile se k zalehnutí ucha přidají další příznaky, jako je bolest, teplota nebo výtok z ucha, okamžitě vyhledejte otolaryngologa. To samé platí v případě, že se ucpané ucho po pár dnech samo nezlepší.

Nejčastější příčiny zalehlého ucha

Pátrat po příčině se vyplatí i v případě, že budete muset navštívit lékaře. Aby vám dokázal správně a efektivně pomoci, bude se tato informace hodit i jemu. Toto jsou nejčastější situace, kdy může dojít k zalehnutí ucha.

Zalehlé ucho po koupání

Nejčastěji ucho zalehne po koupání nebo po plavání. Na vině může být zátka z ušního mazu, která vodou nabobtná, nebo samotná voda, která zůstane v uchu, nebo rovnou obojí. Vlhké prostředí v uchu podporuje vznik zánětu, takže je lepší zalehlé ucho po koupání (pokud do pár dnů neodezní, nebo voda nevyteče) řešit s lékařem. Po několika dnech se totiž k ucpanému uchu přidává bolest, nepříjemný tlak, případně zarudnutí ucha, což jsou známky zánětu. V tu chvíli návštěvu ORL specialisty neodkládejte.

Mazová zátka

Velmi často zalehlé ucho zaviní zátka z nahromaděného ušního mazu. Zvláště u lidí, kteří používají do uší nevhodné vatové štětičky, dochází právě k tomuto problému. Vatové štětičky před sebou ušní maz tlačí a zatlačují ho hlouběji do ucha, kde se dál hromadí a brání jeho přirozenému vytékání. Větší množství mazu zalepí ucho a dochází k ucpání a dočasné ztrátě nebo zhoršení sluchu. Nikdy se nepokoušejte odstraňovat zátku pomocí párátka či jiných ostrých předmětů sami! Mohli byste si poškodit ušní bubínek a přijít o sluch už napořád.

iZdroj fotografie: Freepik

Následek vyrovnávání tlaků

Dočasné zalehnutí ucha, které už jistě potkalo každého z nás, dokáže vyvolat změna tlaku. Dochází k němu v autě při prudkém klesání nebo stoupání, často se s ním setkáte v letadle. Většinou stačí otevřít ústa nebo si zívnout, aby se tlak vyrovnal. Následky tlaku nepodceňujte, větší tlaková vlna může vaše ucho i sluch velmi vážně poškodit.

Zánět Eustachovy trubice

Eustachova trubice spojuje střední ucho s nosohltanem. K zánětu a otoku dochází většinou při rýmě a infekcích horních cest dýchacích. Otok se projevuje zhoršeným sluchem a k jeho zmírnění lze použít klasické nosní kapky pro splasknutí sliznic nebo léky proti alergii. Pokud je přítomný zánět, je nutné navštívit lékaře a nechat si napsat antibiotika. Neléčený zánět by postupoval dál do středního ucha a mohl by skončit až prasknutím ušního bubínku a hluchotou.

Co doma smíte a co je zakázáno

Rozhodně se nesnažte hledat lidové recepty. Jestliže ucho bolí, vyhledejte rovnou lékaře, případně lékařskou pohotovost. Lékař do ucha, na rozdíl od vás, dobře vidí, má na to speciální přístroje, a odstranění příčiny zalehlého ucha mu zabere mnohonásobně kratší čas, než kdybyste se o to pokoušeli vy.

Čím si smíte doma pomoci sami?

  • Pokud máte v uchu zátku z ušního mazu, můžete vyzkoušet nakapat několik kapek 3 % peroxidu vodíku.
  • Zalehlo vám ucho v důsledku potápění? Pokuste se nechat vodu vytéct. Můžete zkusit bezprostředně po koupání naklonit hlavu na postiženou stranu a zaskákat si. Voda může vytéct. Můžete zkusit také zakmitat v uchu ukazováčkem.
  • Volně prodejné kapky do uší mají za úkol změkčit tvrdou mazovou zátku. V některých případech může dojít ke změkčení natolik, že zátka sama vyteče.
iZdroj fotografie: Freepik

Co nesmíte?

  • Nestrkejte si do ucha žádné předměty, ani se nepokoušejte štrachat do něj naslepo.
  • Nekapejte si do ucha nic, co pro něj není přímo určené. A už vůbec ne bez porady s lékařem.
  • Nesnažte se dlouho čekat a bolest ignorovat. V této fázi už se to bez lékaře neobejde.

Kdy k lékaři

Kdykoli se přidá k zalehlému uchu bolest, navštivte lékaře. Ten problém efektivně a rychle odstraní a předepíše antibiotické kapky do ucha pro potlačení případné zánětlivé reakce. Lékaře byste také měli navštívit v případě, že po pár dnech zalehlé ucho samo neodezní, případně slyšíte-li v něm zvonění.

Jaké metody používáte na zalehlé ucho vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články