Svědění v oblasti konečníku dokáže významně znepříjemnit život. Poradit si lze i bez ztrapňující návštěvy lékaře

Svědění kolem konečníku má mnoho důvodů, ale mezi nejběžnější patří například hemeroidy, červi, kořeněná jídla nebo některé užívané léky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud pociťujete svědění kolem konečníku, nebylo by na škodu navštívit svého lékaře. Důvod může být mnohem horší, než si myslíte. Mezi ty vážné důvody patří hemeroidy či kožní onemocnění jako je lupénka, kvasinky, inkontinence stolice nebo dokonce rakovina konečníku. Tímto tématem se zabývá i revmatolog William C. Shiel Jr.

Jaké jsou příznaky tohoto svědění?

Intenzita svědění a tvořivosti zánětu závisí hlavně na síle škrábání a počtu doteků na poškozeném místě, dost často se tím totiž snižuje přítomnost vlhkosti, která je na tomto místě velice důležitá. Mezi další příznak patří nesnesitelné pálení a bolest během stolice, kdy může dojít i k malému krvácení.

Léčení hemeroidů iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY SA

A jak vůbec probíhá takové vyšetření? Nejdříve se zhodnotí přítomnost hemeroidů, kožní trhliny a vlhkost. Poté se prstem zhodnotí, zda se uvnitř konečníku nenachází žádný nádor. Pro lepší vyšetření se může použít i proktoskop, ten se zavádí do konečníku a zjišťuje se, zda nejsou přítomni červi a jejich vajíčka, které se následně odebírají jako vzorek do laboratoře.

Jak se svědění léčí?

Pro samoléčbu existují různé masti, gely a čípky, které se dají volně koupit v lékárně. Masti se mažou kolem konečníku a čípky by se měly zavádět pomocí nástavců, protože zabraňují kontaktu s rukou. Většina těchto produktů obsahuje léčivé látky, ale nejvýhodnější jsou masti a gely. Ochranné prvky však obsahují téměř všechny.

lékařská kontrola iZdroj fotografie: HonoluluDistrict / Creative Commons / CC BY SA

Lokální anestetika zmírňují na nějakou dobu pálení a bolest, ale mohou na ně být i alergické reakce. Měly by se okamžitě vysadit, pokud by pálení nepřestávalo, ale naopak rostlo. Další možností jsou vasokonstriktory, ty se používají ke zmenšení cév a následných otoků. Můžete však použít i ochranné prostředky pro snížení podráždění. Mezi ty patří kakaové máslo, glycerol, kaolín, lanolin, minerální olej, bílá vazelína, škrob, desitin a olej z tresčích jater.

Antiseptika zabraňují růstu bakterií, ale není jisté, zda jsou účinnější než mýdlo a voda. Keratolytika umožňují rozpad vnější tkáně, aby se léčivé prostředky dostaly do hlubší tkáně a urychlily hojení. Analgetika zmírňují bolest, svědění a pálení, protože znecitlivují receptory bolesti, a nakonec kortikoidy, ty snižují zánět a svědění, ale dlouhodobé užívání může poškodit kůži. Pokud vám nepomohla žádná z těchto rad, raději kontaktujte svého lékaře. Pomůže vám odhalit přesnou příčinu a zahájí léčbu.

Jestliže máte tyto problémy, pomohla vám některá z těchto rad?

Zdroj: Medicinenet

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články