Zbavte se chrápání jednou provždy: Pomůže krátké hláskovací cvičení a správná příprava na spánek

Pokud vás trápí neustálé chrápání, rozhodně nemusíte zoufat. Naštěstí existují snadné triky, které vám podle odborníků pomohou chrápání přirozeně snížit nebo jej zcela odstranit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chrápání je nepříjemný zvuk, který vydávají měkké tkáně ústní dutiny při dýchání, když jimi během spánku proudí vzduch. Tento problém bývá způsoben zpravidla oslabením okolních svalů a zmenšením jejich průměru, k čemuž dochází v důsledku přílišného tlaku nebo vznikem otoku. Dr. Raj Dasgupta představuje 7 účinných způsobů, jak se jej přirozeně zbavit.

1) Hláskovací cvičení 

Mezi nejúčinnější způsob, jak se chrápání zbavit, patří správné hláskovací cvičení, které uvolní zadní část vašeho krku. Každý den před spaním začněte dlouze a nahlas vyslovovat následující samohlásky: „mooo“, „meee“, „miee“, „moo“ a opakujete desetkrát. Následně vyslovte kombinaci „ng“ a beze změny tónu otevřete zadní část hrdla s co nejširším otevřením úst tak, abyste „ng“ protáhli co nejhlouběji a změnili zvuk na „a“. Opakujte desetkrát. 

2) Spěte na boku

Spánek na zádech mnohdy způsobuje, že se jazyk přesune do zadní části krku, což částečně blokuje proudění vzduchu do plic a vede k chrápání. Pokud se s tímto problémem potýkáte, zkuste usínat zpravidla na boku, protože tímto způsobem usnadníte přísun vzduchu do vašeho těla a jednoduše tak omezíte vydávání těchto nepříjemných zvuků.  

iZdroj fotografie: Freepik

3) Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku je obecně velmi nebezpečný zlozvyk, který může vést ke vzniku závažných poruch, a to jak biologických, tak i psychických. Pokud si denně nedopřejete 7-9 hodin odpočinku, mohou se také začít uvolňovat svaly ve vašem krku, což zvyšuje náchylnost k obstrukci dýchacích cest. Berte také na vědomí, že chrápání může zvyšovat spánkovou deprivaci, protože vede k přerušování spánku. 

4) Zvedněte čelo postele

Chrápání můžete zmírnit také tím, že budete spát s vyvýšenou hlavou, a to již o několik centimetrů. Tímto způsobem totiž zajistíte, že váš jazyk nebude blokovat dýchací cesty, čímž usnadníte přísun kyslíku do plic. Pokud vám vaše postel neumožňuje vyvýšit čelo, můžete použít výrobky, jako jsou stoupačky na postel nebo si pod hlavu dejte více polštářů.

5) Používejte nosní pásky nebo nosní dilatátor

Pokud vám se zmírněním chrápání již nic nepomáhá, můžete si v lékárně zakoupit některé přípravky, které tento problém dokáží účinně odbourat. Mezi ty patří především nalepovací proužky, které si můžete umístit na nosní můstek, abyste zvětšili prostor v nosním průduchu, nebo vnější nosní dilatátor, což je ztužený lepicí proužek, který se přikládá na horní část nosu přes nosní dírky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Vyhněte se před spaním alkoholu

Chrápání může být také důsledek konzumace alkoholických nápojů před spaním, protože ty uvolňují svaly hrdla a narušují tak přísun vzduchu do plic. Abyste se těchto nepříjemných zvuků zbavili, rozhodně se jim vyhýbejte alespoň 3 hodiny před spánkem

7) Udržujte zdravou váhu

Nadváha či obezita patří mezi časté příčiny chrápání, protože přebytečná tkáň ovlivňuje přísun vzduchu do plic, a to zejména během spánku. Vhodným řešením je proto v tomto případě zhubnout – a to tak, že snížíte celkový příjem kalorií, začnete pravidelně cvičit a dodržovat další zásady zdravého životního stylu. 

Jak proti neustálému chrápání bojujete vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr