Jak se přirozeně a rychle zbavit zácpy? Minimální úpravy jídelníčku rozpohybují střeva do pár minut

Problém se zácpou můžete vyřešit sami, bez pomoci lékaře. Může se to zdát samozřejmé, ale vaše strava má skutečně velký vliv na to, jak se vyprazdňujete.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zácpa je častým problémem, který postihuje lidi s přibývajícím věkem, při užívání některých léků nebo při nedostatku vlákniny ve stravě. Internistka Alana Biggers, M.D., MPH ale uklidňuje, že většina případů zácpy je mírná a snadno se léčí změnou stravy. Máme pro vás několik tipů, jak se zácpy rychle zbavit.

Pijte hodně vody

Zácpu často zhoršuje nedostatek vody v těle. Střevní obsah je hustý, tvrdý, špatně se pohybuje a střeva se obtížně vyprazdňují. Pokud zvýšíte příjem vlákniny, je velmi důležité pít více vody. Dle výzkumů by měli muži vypít alespoň 3 litry tekutin denně. Ženy alespoň 2,2 litru tekutin denně.

Pokud trpíte častou zácpou, vyhněte se kofeinu a alkoholickým nápojům. Jsou to diuretika, která způsobují častější močení a dehydratují organismus. Vhodným zdrojem tekutin je voda i další tekutiny, jako jsou šťávy, vývary a bylinné čaje. 

Jezte více potravin bohatých na vlákninu

Vláknina je přírodní projímadlo. Ta, která je nerozpustná ve vodě, absorbuje tekutinu ve střevním traktu, zvětšuje objem stolice a urychluje pohyb potravy střevem. Vlákninu však do stravy zavádějte postupně. Nadměrný příjem vlákniny může způsobit nadýmání, zvracení a průjem. Denní příjem vlákniny by měl být alespoň 20-35 gramů.

Potraviny bohaté na vlákninu:

  • Bobuloviny a ovoce: Zejména se slupkou, jako jsou jablka a hroznové víno.
  • Tmavě zelená listová zelenina: Jako je zelí, hořčičné listy, červená řepa a mangold.
  • Zelenina: Brokolice, špenát, mrkev, květák, růžičková kapusta, artyčok a hrášek.
  • Luštěniny: Vhodné jsou fazole, cizrna a čočka.
  • Celozrnné výrobky: Zařaďte do svého jídelníčku hnědou rýži, kukuřici, nezpracovaný oves a ječmen. 
  • Semínka a ořechy: Dýňová, sezamová, slunečnicová a lněná semínka, dále mandle, vlašské a pekanové ořechy.

Jezte sušené švestky

Sušené švestky mají vysoký obsah vlákniny. Obsahují také sorbitol, který pomáhá předcházet zácpě. Sorbitol je mírný stimulant tlustého střeva, který pomáhá zkrátit dobu průchodu stolice, a tím snižuje riziko zácpy. Pro někoho může být přijatelnější alternativou švestková šťáva. Švestková šťáva však obsahuje méně vlákniny než sušené švestky.

S konzumací sušených švestek to ale nepřehánějte. Sušené švestky se tráví několik hodin. Je velmi důležité nechat jednu porci nebo sklenici šťávy projít střevy před konzumací další porce. V opačném případě dostanete průjem. Můžete pít i hruškovou a jablečnou šťávu, jsou to mírná přírodní projímadla.

i

Vyřaďte ze svého jídelníčku mléčné výrobky

Sýry a mléčné výrobky obvykle obsahují laktózu, na kterou je mnoho lidí velmi citlivých. To může vést k nadýmání a zácpě. Pokud trpíte zácpou, vyřaďte ze svého jídelníčku sýry, mléko a další mléčné výrobky, kromě jogurtů.

Užívejte doplňky stravy

Některé bylinky mají projímavý účinek a změkčují stolici. Patří mezi ně např. lékořice, lněné semínko a kostival. Tyto doplňky se obvykle prodávají ve formě kapslí, tablet a prášků. Některé byliny mohou být k dispozici také jako čaje. Doplňky stravy zapíjejte dostatečným množstvím vody. Lněné semínko si můžete přimíchat například do jogurtu.

Zkuste ricinový olej

Pokud trpíte zácpou, ricinový olej může pomoci stimulovat střeva. Tento olej navíc promašťuje stěny střev a usnadňuje vyprazdňování. Ricinový olej je obecně považován za bezpečný prostředek. Nepřehánějte to však a užívejte pouze doporučenou dávku. Předávkování ricinovým olejem může vést ke křečím v břiše, závratím, mdlobám, nevolnosti, průjmu, kopřivce, dušnosti, bolesti na hrudi a svírání v krku. 

Užívejte hořčík

Hořčík je velmi účinným prostředkem proti zácpě. Zvětšuje objem stolice a urychluje pohyb potravy střevem. Před užíváním doplňků stravy s hořčíkem se poraďte se svým lékařem, informujte se o interakcích hořčíku s léky, jako jsou antibiotika, svalová relaxancia a léky na vysoký krevní tlak. Kromě potravinových doplňků můžete hořčík doplňovat i z přírodních zdrojů, například z brokolice či luštěnin.

Jaké další prostředky se vám proti zácpě osvědčily?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články