Za hypertenzí, přibíráním a srdečními onemocněními mnohdy stojí vysoká hladina kortizolu. Snižte ji bez rizik

Kortizol je hormon, který zastává v lidském těle mnoho funkcí. Jeho nadměrná produkce však může způsobit řadu nebezpečných problémů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kortizol je důležitý hormon, který v těle plní hned několik funkcí. Je zodpovědný například za udržení homeostázy těla, regulaci krevního tlaku, a především stimulaci metabolické činnosti. Kromě toho také hraje klíčovou roli ve způsobu, jakým tělo odbourává sacharidy, lipidy a bílkoviny. Pokud se však potýkáte s jeho nadměrnou produkcí, může to podle zdravotní sestry Dominique Fontaine vést k mnoha nebezpečným problémům, včetně přibývání na váze, vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu, srdečních onemocnění a kognitivních poruch. 

1) Začněte pravidelně sportovat

Pravidelné cvičení je obzvláště důležité pro zdravý život a zdravé tělo. Důležitou roli hraje však zejména při nadměrné hladině kortizolu, a to zejména tím, že pomáhá odbourávat stres a další kontraproduktivní emoce. Pokud nemáte čas zajít si do posilovny nebo vyjet na kolo, snažte se alespoň každý den vyjít na pár desítek minut ven a trošku se projděte.  

2) Jezte potraviny bohaté na vlákninu a bílkoviny 

Hladinu kortizolu lze velmi snadno snížit pomocí zdravé stravy, hlavně konzumací většího množství potravin bohatých na vlákninu a bílkoviny. Tímto způsobem totiž dodáte svému tělu potřebné živiny a vyhnete se tak pocitům hladu a chuti na jídlo, které tuto hladinu zvyšují. Jíst byste měli především více vajec, ryb, libového masa, lněných semínek, citrusových plodů, bobulovitého ovoce a listové zeleniny.  

3) Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku patří mezi největší nepřátele vašeho zdraví. Pokud totiž vašemu tělu a mozku nedopřejete kvalitní odpočinek, můžete se potýkat s negativními reakcemi vašeho organismu a stresem, který intenzivně zvyšuje hladinu kortizolu. Vytvořte si proto zdravý spánkový režim a dopřejte si minimálně 7 hodin spánku každý den. 

4) Meditace a dechová cvičení 

Meditace a dechová cvičení jsou velmi účinnými prostředky, které vám pomohou vyléčit úzkost, odbourat stres a získat kontrolu nad svými myšlenkami. Pokud se totiž zvládnete zaměřit na pozitivní věci a odbourat negativní myšlenky, účinně tím také odbouráte příliš vysokou hladinu kortizolu. Navíc pravděpodobně poznáte své osobní štěstí a vaše životní rozhodnutí pro vás budou mnohem snadnější. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Častěji poslouchejte svou oblíbenou hudbu

Neexistuje lepší lék na deprese a úzkost, než poslouchání oblíbené hudby. Mnoho odborníků se přiklání ke skutečnosti, že hudba má silné vlastnosti zlepšující náladu a pomáhá zvyšovat množství endorfinů v těle (hormonů štěstí), přičemž snižuje hladinu hormonů kortizolu. Podobně také funguje smích. Pokud se totiž upřímně zasmějete nad vtipem svých přátel nebo dobrou komedií, dokážete zlepšit svou náladu a posílit duševní zdraví. 

6) Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou zvláště důležité pro zdraví kardiovaskulárního systému, protože účinně pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Kromě toho však podle odborníků hrají také důležitou roli při odbourávání kortizolu v reakci těla na stres. Získat je můžete z rybího oleje či z kvalitních tučných ryb, jako je zejména losos. V případě, že je nedokážete získat ze stravy, můžete si také zakoupit doplňky stravy, které je obsahují. 

Který z těchto způsobů se vám osvědčil nejvíce? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články