Voda z kohoutku není pro organismus přežitek, ale filtrovaná umí klamat. Kterou je tedy nejlepší pít? - JakZdravě.cz

Voda z kohoutku není pro organismus přežitek, ale filtrovaná umí klamat. Kterou je tedy nejlepší pít?

Voda je pro lidský život nepostradatelná. Důraz na kvalitu by se neměl podceňovat. Někdo věří vodě z kohoutku, někdo dává přednost filtraci. Pravda je někde uprostřed.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Voda tvoří kolem 60 % lidského organismu a je nesmírně důležité, aby splňovala veškerá kritéria na kvalitu, byla prostá nečistot a odpadu a nezpůsobovala zdravotní potíže. Kohoutková voda je běžně dostupná, je třeba se ale spoléhat na pravidelné kontroly přímo ve vodárně. Filtrovaná voda může přicházet o obsažené minerály a během převaření může dojít k jejímu znehodnocení. Denní příjem vody se pohybuje nad 2 litry, právě proto musí být absolutně bez závad.
Voda z kohoutku není přežitek

Voda z vodovodu musí splňovat přísná kritéria nařízená ministerstvem zdravotnictví. To samo o sobě zaručuje dostatečnou kvalitu. Cesta z vodárny do domácnosti je ale dlouhá a občas na ní dochází k neplánovanému znečištění. Jediným řešením, jak si ověřit nezávadnost vody, je odebrání vzorku a podrobení testům. V drtivé většině případů je ale vše v pořádku a voda, která teče doma z kohoutku, je často kvalitnější než balená nebo filtrovaná.


iZdroj fotografie: Unsplash

Filtrovaná voda umí klamat

Na trhu jsou k dostání speciální konvice, které vodu přefiltrují a zbaví nečistot. Bohužel ji tak ale ochudí i o některé běžně se v ní vyskytující vitamíny a minerály. Používané filtry musí být dokonale čisté a je třeba je dostatečně často měnit. To platí i o konvici. V opačném případě zdraví jen uškodí. Filtrovaná voda se může pít jen po dvanáct hodin, pak přestává být pro lidský organismus bezpečná, tvoří se v ní mikroby a snižuje se schopnost regulovat tvrdost vody.


iZdroj fotografie: Unsplash

Filtrace bez efektu

Ani nejmodernější konvice a filtrační systémy neumí zázraky a obávaný chlor, kterému se všichni chtějí vyhnout, ve vodě často zůstává. Hodnoty před filtrací a těsně po ní bývají totožné nebo velmi podobné. Je to jasný důkaz, že chlor z vody běžně dostupnými metodami odstranit nelze. Závěr je jasný. Kohoutková voda, pokud je bez závad, je nejlepší možnou volbou a není třeba ji vylepšovat převařováním nebo pravidelnou filtrací.

Zdroj: Tappwater

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 333 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
30 let vdaná žena, která má 2 děti, narazila v obchodě na svou první lásku. Překvapivá reakce muže ji dostala do svízelné situace
Události247
Nový premiér Petr Fiala má jasno: Demokraté by měli mít jednoho společného kandidáta na budoucího prezidenta. Koho z kandidatury vyloučil?
VědaŽivě
Tušíte, co všechno se děje na Zemi během jediného dne? Tipněte si, kolik udeří blesků, pokácíme stromů či vyrobíme automobilů
adbz
Vyrobte si domácí prací prášek. Zbaví oblečení všech bakterií, virů, skvrn i chlupů. Ten kupovaný se mu nikdy nevyrovná