Japonská vodoléčba má své místo i v profesionální medicíně. Zde je návod, jak díky ní zvrátit hypertenzi, cukrovku a další

Japonská vodoléčba, nebo též vodní terapie, spočívá v pití vody pokojové teploty. Příznivci této metody tvrdí, že se jí dá léčit celá řada onemocnění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Japonská vodoléčba údajně získala svůj název podle toho, že se hojně používá v japonské medicíně. Zahrnuje pití vody pokojové teploty nebo teplé vody na lačný žaludek po probuzení, aby se pročistil trávicí systém a upravilo zdraví střev, což může dle výživové poradkyně SaVanny Shoemaker pomoci při řadě onemocnění. Zastánci japonské vodoléčby navíc tvrdí, že studená voda je škodlivá, protože může zpomalit trávení a tím způsobit nějaké onemocnění.

Jak vodoléčba probíhá

Terapie zahrnuje následující kroky, které by se měly denně opakovat:

  1. Po probuzení a před čištěním zubů vypijte na lačno čtyři až pět sklenic vody o pokojové teplotě (160 ml) a před snídaní počkejte 45 minut.
  2. Při každém jídle jezte pouze 15 minut, poté počkejte alespoň 2 hodiny, než začnete jíst nebo pít cokoli jiného. 
  3. Zastánci vodoléčby tvrdí, že k úpravě různých zdravotních potíží se musí léčba dodržovat různě dlouhou dobu. Zde je několik příkladů:
  • Zácpa: 10 dní
  • Vysoký krevní tlak: 30 dní
  • Cukrovka 2. typu: 30 dní
  • Rakovina: 180 dní

I když pití většího množství vody může pomoci při zácpě a zvýšeném krevním tlaku, neexistují žádné důkazy o tom, že by japonská vodní terapie mohla léčit nebo vyléčit cukrovku 2. typu nebo rakovinu. Pití většího množství vody však může skutečně přinést některé zdravotní výhody.

Potenciální přínosy

Ačkoli japonská vodoléčba není účinnou léčbou mnoha onemocnění, o nichž se tvrdí, že je zlepšuje, pití většího množství vody může mít přesto určité zdravotní přínosy. Může také vést k úbytku hmotnosti.

Zvýšený příjem vody

Japonská vodoléčba zahrnuje pití několika sklenic vody denně, což vám zajistí dostatečnou hydrataci. Hydratace je pro tělo potřebná, podporuje totiž optimální funkci mozku, trvalou hladinu energie a regulaci tělesné teploty a krevního tlaku. Kromě toho může pití většího množství vody pomoci předcházet zácpě, bolestem hlavy a ledvinovým kamenům. 

iZdroj fotografie: Freepik

Nižší příjem kalorií

Praktikování japonské vodní terapie vám může pomoci zhubnout díky omezení příjmu kalorií. Pokud nahradíte nápoje slazené cukrem, jako jsou ovocné šťávy nebo limonády, vodou, automaticky se sníží váš kalorický příjem. Kromě toho může příjem kalorií omezit dodržování pravidelných jídelních oken, která trvají pouze 15 minut na jedno jídlo a po kterých nesmíte 2 hodiny jíst. Pití většího množství vody vám také může pomoci cítit se plnější a celkově zkonzumovat méně kalorií.

Možné nežádoucí účinky a rizika

Japonská vodoléčba je spojena s několika možnými riziky.

  • Hyperhydratace: Nadměrné množství vody v krátkém časovém úseku může způsobit hyperhydrataci. Je způsobena nízkou hladinou soli v krvi v důsledku naředění soli nadměrným množstvím tekutin. Jedná se o závažný stav, který může skončit smrtí, ale u zdravých lidí, jejichž ledviny jsou schopny se rychle přebytečné tekutiny zbavit, je vzácný. Maximální množství vody, které ledviny zdravého člověka zvládnou zpracovat najednou, je asi 1 litr za hodinu.
  • Přibírání na váze: Další nevýhodou japonské vodoléčby jsou striktní 15minutová stravovací okna. Pokud se snažíte zhubnout, přílišné omezení kalorií může vést k opětovnému zvýšení hmotnosti po ukončení kúry. Omezení kalorií navíc snižuje počet kalorií, které spálíte v klidu, a způsobuje nárůst hormonu ghrelinu, který zvyšuje pocit hladu. Hrozí také riziko přejídání nebo příliš rychlého jezení během vyhrazených 15minutových jídelních oken. To může způsobit zažívací potíže nebo vést k nárůstu hmotnosti.

Podtrženo, sečteno

Japonská vodoléčba spočívá v načasování jídla a příjmu vody, což údajně čistí střeva a léčí nemoci. Neexistují ovšem žádné vědecké důkazy, které by toto tvrzení podporovaly. Dostatečná hydratace skutečně má několik výhod, ale japonská vodní terapie sama o sobě nemůže vyléčit žádné závažné onemocnění. Pokud se potýkáte s onemocněním, u kterého se tvrdí, že japonská vodoléčba pomáhá a chtěli byste ji vyzkoušet, poraďte se nejdříve se svým lékařem.

Kolik vody denně vypijete?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články