Jedlou sodu využijete pro léčbu zdravotních neduhů. Zažene pálení žáhy, vytáhne třísku, nebo vám vyčaruje zářivě bílý úsměv. A to není zdaleka vše, co umí.
Jako jedlou sodu označujeme mírně zásaditou sloučeninu hydrogenuhličitan sodný. V kuchyni ji běžně používáte do těsta při pečení. Poslední dobou se o ní často hovoří v souvislosti s úklidem, protože účinně zastoupí chemická čistidla. Však už staří Egypťané uklízeli za pomoci jedlé sody. Amy Richter, dietetička a specialistka na zdravou pokožku, připouští, že jedlá soda má mnoho pozitivních účinků na zdraví. Hodí se jako lék nebo jako součást přírodní domácí kosmetiky.
Máme pro vás 11 situací, ve kterých vám může jedlá soda podat pomocnou ruku. Tady jsou:
1. Pálení žáhy a překyselený žaludek
Pálení kyselých žaludečních šťáv v krku umí potrápit. Rychlou úlevu od všech nepříjemností spojených s překyselením žaludku vám zajistí jedlá soda. Stačí přidat půl lžičky jedlé sody do šálku vody, promíchat a vypít. Popíjení malého množství sody je u zdravých dospělých osob obvykle bezpečné, ale nepřekračujte dávkování. Všeho moc škodí.
2. Bodnutí hmyzem a podráždění rostlinami
Přinesli jste si z procházky přírodou bolestivou památku na komáry nebo jste prošli kopřivami? Nepříjemné pocity, jako je bolest, svědění a pálení, které se objevují po bodnutí hmyzem, vám pomůže zmírnit pasta z jedlé sody. Funguje i na popálení kopřivami. Jak na to? Z jedlé sody a vody vytvořte pastu a jednoduše ji naneste na postižené místo.
3. Vražená tříska
Nic nepotrápí tak, jako vražená tříska. Jestli selhaly veškeré pokusy o vytažení úlomku, využijte jedlou sodu, která vám třísku pomůže vytáhnout. Namíchejte si roztok z jedné lžíce sody do šálku vody. Tím potírejte dvakrát denně postižené místo. Můžete také nechat nacucat obvaz a nechat ho přiložený na rance. Tříska by se měla přiblížit povrchu, kde už ji snadno vytáhnete.
4. Spálená kůže od slunce
Spálit se na slunci je velmi snadné, ale také velmi nepříjemné a bolestivé. Ke zklidnění podrážděné kůže si udělejte koupel, do které přidáte 1/2 šálku jedlé sody. Nedělejte si vodu příliš horkou, stačí příjemně teplá, spíš vlažná. Nemáte-li zrovna náladu se naložit do vany, namočte si do roztoku ručník nebo látkový kapesník a použijte ho jako obklad.
5. Svalová únava
Jedlá soda zmírňuje svalovou únavu a zlepšuje tak výdrž. Pro tyto účinky ji využívají hlavně sportovci, a aby to měli snazší, mají ji obsaženou ve speciálních tabletách. Vyzkoušet ji můžete i vy, pokud pociťujete bolest ve svalech po namáhavém cvičení.
6. Nahradí deodorant
Hledáte přírodní alternativu místo klasických deodorantů? Zkuste jedlou sodu. Potřete si práškem podpaží, nohy nebo jinou problematickou oblast a uvidíte, že vám pomůže pohltit pachy a udržet svěžest. A pokud vám dělá problém zapáchající obuv, nasypte do ní trochu prášku jedlé sody a nos se vám přestane kroutit.
7. Špinavé ruce
Říká se, že čistota je půl zdraví. Při mytí rukou toto přísloví platí dvojnásob. Zkuste místo parfemovaných mýdel, která vysušují ruce, jiný způsob. Namíchejte si jedlou sodu 3:1 s vodou a použijte ji místo mýdla. Dokáže vám vyčistit ruce i od zažrané špíny.
8. Hrubá kůže nejen na patách
Jestli hledáte vhodný prostředek pro peeling nohou, pat nebo jiných míst se ztvrdlou kůží na těle, vyzkoušejte problematická ložiska potírat jedlou sodou. Pokožka se uvolní, vyčistí a bude jemnější. Pro větší efekt můžete ještě vlhkou kůži po koupeli z jedlé sody vydrhnout pemzou.
9. Relaxace
Jedlá soda nejenže zmírňuje svalovou únavu, ale dopřeje vaší pokožce jedinečný pocit relaxace a uvolnění. Trpíte-li svědivými vyrážkami nebo alergiemi, zkuste si vyrobit z jedlé sody a jablečného octa relaxační směs. Vytvořenou směs přidejte do koupele a 10-15 minut v ní setrvejte. Vaše kůže se zbaví nečistot a budete se cítit uvolněně.
10. Vyčistěte si zuby přírodní pastou
Za zubní pastu nebo ústní vodu může zaskočit jedlá soda. Její čistící účinky vám pomou zbavit se plaku na zubech a vyčistit ústní dutinu od nežádoucích bakterií. Na rozdíl od past a ústních vod neobsahuje žádné přidané škodliviny, takže se nemusíte vůbec bát. Pastu na zuby vyrobíte z jedlé sody a trošky vody, naberete na kartáček a už se můžete věnovat hygieně.
11. Bělení zubů
Jestli už jste vyzkoušeli pastu z jedlé sody na čištění zubů, určitě jste si všimli příjemného vedlejšího efektu. Jedlá soda totiž skvěle bělí zuby. Necítíte-li se na používání sody v pastě na zuby, ale toužíte po vybělení chrupu, můžete vyzkoušet jednorázové bělení. Potřebujete k tomu jen jedlou sodu a jednu jahodu. Jahodu rozkrojte na polovinu, namočte ji do jedlé sody a potřete zuby. Nechte působit cca 15 minut. Poté si vypláchněte ústa vodou. Pro dosažení maximálního efektu opakujte 1-2krát týdně.
Jedlá soda je skvělý pomocník v domácnosti i pro zdraví, buďte však obezřetní. Jedlou sodou se dá předávkovat. Pokud si nejste jistí, vždycky je lepší se před zkoušením tzv. babských rad nejprve poradit s lékařem.