Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život

Jednodenní půst je v současné době jednou z nejpopulárnějších metod u lidí usilujících o zdravý životní styl. Zlepšuje zdraví, pomáhá s hubnutím a údajně i prodlužuje život.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Půst, zejména jednodenní, je pomalu se prosazující způsob udržování zdraví. Jak vysvětluje nutriční specialistka Amy Richter, RD, správné přerušení stravovacího cyklu dopřeje trávicímu systému odpočinek a umožní organismu, aby se očistil a uzdravil.

Co je to jednodenní půst

Jednodenní půst znamená, že se každý týden jeden den postíte. Po dobu 24 hodin nepřijímáte žádnou potravu. Pijete však co nejvíce tekutin, dobrou volbou je voda nebo neslazené bylinkové čaje. Můžete pít i kávu a jakékoli jiné nekalorické nápoje. Někteří lidé se při půstu zcela vyhýbají pevné stravě a pijí pouze neslazené tekutiny. Jiní lidé přijímají malé množství kalorií v tekuté formě, například vývar, ředěný džus atp. Důležité ovšem je omezit kalorický příjem pod 500 kalorií denně.

iZdroj fotografie: Freepik

Jednodenní půst se obvykle drží jeden den v týdnu, ale pokud vám tato metoda vyhovuje, můžete později zařadit i další den a postit se tak dva dny v týdnu (ne dva souvislé dny). Existují i jiné režimy půstu, například přerušovaný půst neboli půst, kdy jíte pouze po určitý počet hodin každý den. V tom případě se například 16 hodin postíte a veškerou potravu přijímáte pouze během 8 hodinového jídelního okna. Tato varianta je vhodná i v případě, že se vám půst celých 24 hodin nedaří dodržet.

Jaké jsou výhody jednodenního půstu

Jednodenní půst má na tělo pozitivní vliv. Říká se, že půst působí na tělo jako šok. Nezvyklý nedostatek kalorií spouští v těle celou řadu očistných procesů. Patří k nim odstraňování odumřelých buněk a aktivace tukových zásob, které se pak během půstu odbourávají. Navíc nedochází k narušení metabolismu, takže nenastává jojo efekt. Podle studií mohou mít pravidelné intervaly půstu velmi  pozitivní vliv na celkové zdraví:

 • Zdraví srdce: Přerušovaný půst může snížit hladinu špatného LDL cholesterolu, triglyceridů v krvi, zánětlivých markerů, hladiny cukru v krvi a inzulínové rezistence, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění.
 • Rakovina: Studie na zvířatech naznačují, že přerušovaný půst může zabránit vzniku rakoviny.
 • Zdraví mozku: Přerušovaný půst zvyšuje hladinu mozkového hormonu BDNF a může napomáhat růstu nových nervových buněk. Může také chránit před Alzheimerovou chorobou.
 • Působí proti stárnutí: Přerušovaný půst může prodloužit délku života u potkanů. Studie ukázaly, že krysy, které se postily, žily o 36-83 % déle. 
 • Úbytek hmotnosti: Jak již bylo zmíněno výše, přerušovaný půst vám může pomoci zhubnout a snížit množství břišního tuku, aniž byste museli vědomě omezovat kalorie.
 • Inzulínová rezistence: Přerušovaný půst může snížit inzulinovou rezistenci, snížit hladinu cukru v krvi o 3-6 % a hladinu inzulinu nalačno o 20-31 %, což by mělo chránit před cukrovkou 2. typu.
 • Zánět: Některé studie ukazují snížení markerů zánětu, který je klíčovým faktorem mnoha chronických onemocnění.

Půst vás často vede k uvědomělejšímu stravování. Časem možná zjistíte, že je snazší vyhýbat se nezdravým a zpracovaným potravinám. Proto půst dobře funguje pro ty, kteří chtějí změnit své stravovací návyky. Hubnutí prostřednictvím půstu je bonusem navíc, ale nikdy by nemělo být hlavním cílem.

Jak začít s jednodenním půstem 

Pro někoho může být jednodenní půst velmi jednoduchý a přirozený. Jiným lidem však může vynechání jídla po dobu 24 hodin činit potíže, obzvláště pokud jsou zvyklí jíst hodně a/nebo stravu bohatou na tuky a cukry. Existují různé metody, které vám mohou pomoci zavést jednodenní půst:

iZdroj fotografie: Depositphotos
 1.  Začněte tím, že se rozhodnete pro pevný den půstu v týdnu. Víkendy nebo volné dny v týdnu jsou obvykle nejlepší, protože během půstu pravděpodobně nebudete mít obvyklou sílu a energii, proto je lepší, když nejste v práci nebo ve škole. 
 2. V den půstu zařaďte lehké cvičení, například jógu či procházky. Namáhavému cvičení se však vyhněte.
 3. V den půstu se zcela zdržte jídla. Den předtím se snažte jíst jen lehká jídla, abyste tělo na půst připravili. Bude to mnohem snazší.
 4. Pro dosažení nejúčinnějších výsledků kombinujte půst jeden den v týdnu se zdravou stravou a dostatečným pohybem po zbytek týdne.

Pro koho není jednodenní půst vhodný

Přesto, že má jednodenní půst mnoho přínosů, není vhodný pro každého. Pokud máte nějaké zdravotní obtíže, poraďte se před zahájením jakéhokoliv typu půstu se svým lékařem. Půst není obecně vhodný pro děti, těhotné nebo kojící matky, osoby s podváhou nebo s nějakým chronickým onemocněním.

Negativa jednodenního půstu

Jednodenní půst může být náročný a rozhodně to není životní styl pro každého. U některých lidí může tento 24 hodinový půst způsobovat bolesti hlavy, výkyvy nálad a někdy i únavu, zejména v době, kdy si tělo zvyká na omezení kalorií a využívání uložených tuků k získávání energie.

Jaké jsou vaše zkušenosti s jednodenním půstem?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články