Klíčky obsahují obrovské množství zdraví prospěšných látek a skýtají tak mnoho zdravotních výhod. Naklíčit se dá prakticky cokoli a zvládne to téměř každý.
Čerstvé klíčky skýtají mnoho zdravotních výhod. Jsou bohatým zdrojem živin, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Pokud si navíc necháte semena naklíčit doma, nebudou vás klíčky stát ani korunu. Samotný postup klíčení semínek je poměrně jednoduchý a můžete nechat naklíčit různé druhy semínek a plodin, jako například fazole, hrách, sóju, pšenici, nebo lněná semínka.
Klíčky obsahují více živin než samotná semena
Jak jsme již na JakZdravě psali, klíčky přinášejí celou řadu zdravotních benefitů. Obsahují velké množství vitamínů a minerálů, obzvláště vitaminy skupiny B a C, železo, hořčík, fosfor, zinek a vápník. Mimo to obsahují i bílkoviny, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. Dle nutriční specialistky Christine Mikstas, RD patří mezi hlavní výhody klíčků zejména:
- Zvýšený obsah živin: Klíčky obsahují vyšší koncentrace vitamínů (zejména vitamínu C, vitamínu K a vitamínu E), minerálů (jako železo, vápník a hořčík) a antioxidantů než neklíčená semena a plodiny.
- Lepší stravitelnost: Klíčení pomáhá rozkládato složité látky v semenech, což zlepšuje jejich stravitelnost a také vstřebatelnost obsažených živin.
- Podpora imunitního systému: Díky vysokému obsahu vitaminu C a dalších antioxidantů klíčky posilují imunitní systém a pomáhají tak tělu bojovat proti infekcím.
- Snížení zánětů: Některé druhy klíčků obsahují látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snížit chronické záněty v těle.
- Podpora trávicího systému: Klíčky obsahují enzymy, které mohou pomoci při trávení potravy a podpořit zdraví trávicího systému.
Klíčit můžete mnoho různých druhů semen
Obrovskou výhodou klíčků je to, že můžete nechat naklíčit obrovské množství různých semen. Nemusíte tak nic kupovat a můžete použít to, co máte zrovna po ruce. Nutriční specialistka Alina Petre, MS doporučuje například níže uvedené. Zde je seznam nejběžnějších typů klíčků dostupných na trhu:
- Fazolové a hrachové klíčky: Použijte různé druhy čočky, fazole, sóji nebo hrachu.
- Naklíčená zrna: Klíčky hnědé rýže, pohanky, amarantu, quinoy a ovsa.
- Zeleninové nebo listové klíčky: Nejčastěji se používají klíčky ředkviček, brokolice, červené řepy, hořčice, jetele, řeřichy a pískavice.
- Klíčky ořechů a semen: Kromě již zmiňovaného lnu můžete nechat naklíčit například mandle, dýňová či slunečnicová semínka, vojtěšku nebo sezam.
Postup klíčení zvládne každý
Semínka opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili nečistoty a na 8 až 12 hodin je namočte do čisté vody. Namáčení pomáhá semínkům absorbovat vodu a aktivuje proces klíčení. Poté vodu slijte a semínka opět propláchněte. Vložte semínka do klíčící nádoby nebo na klíčící podložku a nechte je na tmavém místě při pokojové teplotě. Klíčky vyrazí během několika dnů.