Kopřiva dvoudomá má úžasné léčivé schopnosti. Kopřivový čaj se hodí k popíjení po celý rok, ale nejlepší je z mladých jarních kopřiv. Ještě lepší je kopřivová směs.
Lidé na ni koukají jako na plevel, přitom je kopřiva dvoudomá léčivý poklad. Léčivá je kompletně celá – oddenky, stonky, listy i květy. Ze všech bylin je nejlepší na čištění krve a podporu krvetvorby. Také působí na slinivku a snižuje hladinu cukru v krvi. Čerstvou kopřivu by si měli dopřávat lidé, kteří trpí nedostatkem železa. A to stále není všechno, co tato podceňovaná rostlina dokáže s vaším zdravím.
Co ještě umí kopřiva
Kromě krvetvorby a glykémie dokáže kopřiva léčit nemoci a záněty močových cest, působí jako diuretikum proti zadržování moči a je skvělou prevencí proti močovým kamenům. Listy kopřivy obsahují celou hromadu vitamínů, hlavně vitamíny A, B, D, E a K. Z minerálních látek jsou bohaté na vápník, mangan, železo, draslík, zinek, hořčík a měď. Navíc obsahují enzymy chlorofylu, který má na tělo blahodárné účinky.
Recept na kopřivovou směs
Co budete potřebovat?
- 1 kg listů kopřivy,
- 2 citróny,
- 2 jablka,
- 1/2 kg medu nebo hnědého nerafinovaného cukru, nejlépe organického
- a želatinu (nejlépe pektin).
Postup přípravy receptu:
- Připravte si mixér.
- Do něj vložte kopřivu, jablka a citróny. Mixujte, dokud nezískáte měkkou směs.
- Přidejte želatinu a med.
- Směs nalijte do teplých a sterilních sklenic.
Aplikace a dávkování:
Užívejte dvě polévkové lžíce této směsi každý den před jídlem. Brzy byste měli pocítit účinky.
Méně známé účinky kopřivy
Málokdo ví, že kopřiva se používá k léčbě poruch spánku, k léčbě jater a žlučníku, včetně nádorů jater, žaludečních křečí a plicních chorob. Poradí si s virovými i bakteriálními infekcemi a zatočí s únavou, která souvisí s anémií (nedostatkem červených krvinek). Navíc kopřivová tinktura z oddenku blahodárně působí na vlasy a vlasovou pokožku. Působí proti lupům a díky ní budete mít vlasy lesklé a husté. Na bolavé klouby můžete zkusit recept s kopřivou a olivovým olejem.