Kostival je spolu s měsíčkem lékařským jedním z nejúčinnějších přírodních léků na křečové žíly. Snadno z něj vyrobíte tinkturu či mast.
Přírodní léčba je účinnou, zdravou a oblíbenou alternativou k průmyslově vyráběným lékům. Výzkumy stále častěji potvrzují její přínosy a kostival v tomto směru není žádnou výjimkou. Prokazatelně zmírňuje bolest, zánět a otok svalů a kloubů při degenerativní artritidě, akutní myalgii zad, podvrtnutí, pohmoždění a natažení po sportovních úrazech a pomůže vám i s léčbou křečových žil.
S čím může kostival pomoci
Kostival se v lidovém léčitelství používá již po staletí, zejména k léčbě bolestí svalů a kloubů. Používá se však také k léčbě křečových žil, stejně jako například měsíček lékařský, který jsme vám na JakZdravě již mnohokrát doporučovali.
Použití kostivalu k léčbě křečových žil
Pokud chcete kostival použít k léčbě křečových žil, můžete vyzkoušet některý z těchto osvědčených receptů:
- Obklad z kostivalu: Naneste čerstvě nastrouhaný kořen kostivalu přímo na bolestivá místa. Pomáhá při problémech se žilami i cirkulací krevního oběhu.
- Tinktura z kostivalu: Tinktura z kořene kostivalu se používá při problémech se žilami a krevním oběhem, ale také k regeneraci tkání a proti zánětům žil. Očistěte a nakrájejte kořen kostivalu, vložte ho do skleněné nádoby a zalijte lihem nebo pálenkou. Nechte alespoň 14 dní louhovat.
- Kostivalová mast: Očistěte a nakrájejte kořen kostivalu, přidejte ho do rozehřátého sádla a 5 minut povařte. Nechte odstát a poté zahřejte a přefiltrujte. Mast můžete použít k léčbě odřenin, zle se hojících ran, bolestech kloubů a dalších pohybových obtížích.
Mast, olej i zábal pomáhá, pozření kostivalu naopak škodí
Zevní použití kostivalu je zcela bezpečné, jeho přímé požití však může způsobit závažné komplikce. Odborníci z Healthline varují, že kostival obsahuje nebezpečné chemické látky (pyrrolizidinové alkaloidy). Ty mohou při konzumaci způsobit rakovinu, vážné poškození jater, a dokonce i smrt. Přestože se kostival dříve vnitřně užíval například proti vředům či kolitidě, dnes se jeho konzumace důrazně nedoporučuje.