Žíly vyblednou a otok ustoupí. Léčba „křečáků“ pomocí rajčat přináší revoluční výsledky

Křečové žíly jsou nepříjemný problém, se kterým se v dnešní době potýká dlouhá řada lidí. S jejich léčbou vám však dokáže pomoci obyčejné rajče.

křečové žíly i Zdroj fotografie: iStock
                   

Podle odhadů postihují křečové žíly v určité fázi života až neuvěřitelných 20 procent všech dospělých. Jedná se o nepříjemný problém, který může podle Dr. Debra Rose Wilson často způsobovat bolest, svědění a také celkové nepohodlí. Ačkoliv jsou v současné době k dispozici mnohé lékařské procedury, které pacientům dokáží pomoci, jejich provedení může být často velmi nákladné a zdlouhavé. Naštěstí se však nabízí některé domácí prostředky, jako jsou právě rajčata, která vám pomohou křečové žíly snadno vyléčit. 

Křečové žíly a jejich dopady na člověka

Mnoho lidí si často neví rady co dělat, když si na sobě všimnou tmavších žil na nohou nebo příliš oteklých prstů. Tento problém se nazývá křečové žíly a zahrnuje jak velké žíly, tak povrchové, drobné kapiláry. Kvůli chůzi po dvou nohách a hydrodynamickým podmínkám, které vyplývají z polohy těla, se může tento problém objevit zejména na dolních končetinách, ovšem u některých pacientů byl diagnostikován i na jiném místě těla.

Křečové žíly jsou v podstatě ztluštělé, deformované žíly, které jsou stočené do různých uzlů a neefektivně přivádí žilní krev (zatíženou oxidem uhličitým a odpadními látkami) z končetin do srdce. To ovšem může mít závažné dopady na vaše zdraví, neboť každá buňka a orgán v těle potřebují získávat kyslík, aby mohly vykonávat svou funkci. Stejně tak může být tento nepříjemný problém spojován s vyšším rizikem vzniku závažných onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. 

Zkuste použít obyčejná rajčata

S léčbou křečových žil vám však dokážou pomoci kromě léků také některé domácí prostředky, a to zejména rajčata. Pokud chcete vyzkoušet tento druh léčby, stačí si připravit několik kusů této lahodné zeleniny, pořádně je omýt a poté je nakrájet na kolečka. Ta přiložte na uzel křečových žil a v případě potřeby je obvažte. Rajčata na těchto místech nechte působit, dokud neucítíte mravenčení pokožky – to přichází zhruba po 3 až 4 hodinách. Abyste získali co nejlepší výsledky, aplikujte tuto metodu úplně každý den, a to nejlépe několikrát.

iZdroj fotografie: Freepik

Zhruba po dvou týdnech byste měli zaznamenat výrazné zlepšení – po této době by měly žilní uzlíky začít blednout a bolest a otok mizet. Použít můžete jak červená, tak i zelená rajčata, ovšem mnohem více se osvědčila právě ta zelená. V případě, že byste chtěli použít červené (zralejší) kusy, je vhodnější ošetřovat žíly především přes noc nebo na večer. Pokud tedy nevynecháte ani jeden den domácí léčby, získáte brzkou úlevu, a to za cenu pouze několika rajčat.

Nezapomeňte se hýbat

Pokud se chcete zbavit křečových žil co nejdříve, rozhodně byste neměli zapomínat na pravidelný pohyb. Čím víc totiž budete cvičit, tím lépe bude fungovat oběhový systém, a to pomůže krvi shromážděné v poškozených žilách dostat se do srdce. Mezi nejúčinnější sporty se řadí plavání, chůze, jízda na kole, jóga a strečink – tedy mírná cvičení, která pomáhají též při vysokém krevním tlaku, což je jeden z rizikových faktorů pro vznik křečových žil. 

Vyzkoušeli jste? A jak se vám rajčatová léčba osvědčila ?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články