Jídlo, bylinky i alkohol nebezpečně mění účinek léků. Co byste neměli kombinovat, abyste nepřišli k vážné zdravotní újmě?

V současné době existují léky téměř na všechny neduhy. Léky jsou dostupné jak na lékařský předpis, tak i bez něj. A právě jejich dostupnost také zvyšuje možnost lékových interakcí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Léková interakce je vzájemné působení léčivých látek v těle. Léky na předpis mohou reagovat na jiné léky, alkohol, doplňky stravy nebo například potraviny. Může tak dojít k ovlivnění účinku léku, a to buď ke snížení jeho účinku nebo naopak k jeho zvýšení. Máme pro vás přehledný soupis lékových interakcí dle klinického farmakologa MUDr. Femiho Arema. Pokud ale máte jakékoliv obavy nebo otázky týkající se léků, které užíváte, poraďte se se svým lékařem.  Poradit se s lékařem před užíváním jakýchkoliv léků, by se měly zejména těhotné nebo kojící ženy.

Interakce více léků na předpis

Tato kombinace může být obzvláště nebezpečná. Například pokud užíváte léky na ředění krve (např. Warfarin) a k tomu byste užívali léky proti plísním (Flukonazol), může dojít k potenciálně nebezpečnému zvýšení krvácení. Z tohoto důvodu je nezbytné, abyste vždy informovali lékaře o všech lécích, které užíváte.

Interakce mezi lékem a léčivem bez předpisu

Jedná se o reakci mezi lékem na předpis a výrobky bez předpisu. Těmi jsou volně prodejné léky, bylinky, vitamíny nebo doplňky stravy. Příkladem tohoto typu interakce může být interakce mezi diuretikem – lékem, který se snaží zbavit tělo přebytečné vody a soli – a ibuprofenem. Ibuprofen často způsobuje zadržování vody a může tudíž snížit účinnost diuretika.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Interakce mezi lékem a potravinami

Příkladem může být interakce některých přípravků k léčbě vysoké hladiny cholesterolu s grapefruitovou šťávou. Pokud člověk, který užívá léky na cholesterol vypije hodně grapefruitové šťávy, může v jeho těle zůstat příliš mnoho léku, což zvyšuje riziko poškození jater nebo dokonce selhání ledvin.

Interakce léků s alkoholem

Některé léky by se neměly užívat s alkoholem. Často může kombinace těchto léků s alkoholem způsobit únavu a opožděné reakce. Může také zvýšit riziko negativních vedlejších účinků. Pokud na lék nesmíte pít alkohol, je to vždy uvedeno v příbalovém letáku.

Interakce léku a onemocnění

Tato interakce nastává, když užívání léku mění nebo zhoršuje zdravotní stav nebo onemocnění. Kromě toho mohou některé nemoci zvyšovat riziko nežádoucích účinků konkrétních léků. Například některé léky na uvolnění dýchacích cest, které lidé užívají při nachlazení, mohou zvyšovat krevní tlak.

Toto je potenciálně nebezpečné obzvláště pro lidi s vysokým krevním tlakem. Dalším příkladem je metformin (lék na cukrovku) a onemocnění ledvin. Lidé s onemocněním ledvin by měli užívat nižší dávku metforminu nebo jej neužívat vůbec. Je to proto, že metformin se může hromadit v ledvinách lidí s tímto onemocněním, což zvyšuje riziko závažných nežádoucích účinků.

Další faktory lékových interakcí

I když je důležité informovat se o možnostech lékových interakcí, je nutné podotknout, že účinnost léků a lékové interakce mohou být ovlivněny i jinými faktory. Patří sem mimo jiné životní styl, pohlaví, věk, váha a genetická výbava daného jedince. Svůj význam mohou mít i specifika užívaných léků, včetně dávkování, složení a způsobu užívání.

Jaké jsou vaše zkušenosti s lékovými interakcemi?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články