Lidový lék na odstranění kyseliny močové z těla: 3 způsoby, okamžitá úleva

Nadbytek kyseliny močové může vyústit v ledvinové kameny či dnu. Pokud máte tato onemocnění v rodině, mělo by být snížení hladiny kyseliny močové vaší prioritou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kyselina močová sice přirozeně vzniká při metabolických procesech a tělo ji obvykle samo vyloučí, někdy se však v těle hromadí a způsobuje zdravotní problémy. Ke snížení hladiny kyseliny močové můžete přispět změnou stravovacích návyků a také použitím některých lidových léků. Nejdůležitější je však zvýšení konzumace vody a snížení množství purinů ve stravě.

Nadbytek kyseliny močové je velmi běžný jev

Kyselina močová vzniká při rozkladu chemických látek zvaných puriny v potravinách a nápojích. Tento odpadní produkt se rozpouští v krvi, prochází ledvinami a opouští tělo v moči. Někdy se však může stát, že v těle značné množství kyseliny močové zůstává, tento stav se pak označuje jako hyperurikémie.

Hyperurikémie způsobuje, že se kyselina močová shlukuje do ostrých krystalů, které způsobují množství zdravotních problémů. Tyto krystalky se totiž mohou například usazovat v kloubech a způsobovat dnu, bolestivou formu artritidy. Mohou se však hromadit například v ledvinách a vytvářet ledvinové kameny.

Odstranit přebytečnou kyselinu močovou z těla zvládnete i bez lékaře

Hyperurikémie je však velmi dobře léčitelná. Váš lékař vám může předepsat léky na snížení hladiny kyseliny močové nebo na léčbu příznaků, které vás trápí. Snížit množství kyseliny močové však můžete i sami. Je vhodné hlídat si pitný režim a jídelníček. Snažte se jíst co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny, a naopak omezte konzumaci masa, mořských plodů, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin, které hladinu kyseliny močové v těle zvyšují.

voda s citronem na dnu iZdroj fotografie: Pixabay
Hlavní je dodržovat pitný režim.

3 způsoby, jak odstranit nadbytečnou kyselinu močovou

Kromě zvýšení příjmu vody a dodržování zdravého jídelníčku můžete ke snížení hladiny kyseliny močové využít i sílu přírodních léků.

Citronová voda

Citrony tělo přirozeně alkalizují, tudíž snižují množství kyseliny močové. Dle studií navíc pomáhají i v případě, že si nadbytek kyseliny močové již vyžádal svou daň a přispěl k rozvoji dny. Například studie z roku 2015 na 75 lidech, kteří trpěli dnou, vysokou hladinou kyseliny močové nebo jinou formou artritidy, zjistila, že když účastníci po dobu 6 týdnů pili každý den šťávu ze dvou čerstvých citronů ve dvou litrech vody, skutečně u nich došlo k významnému snížení hladiny kyseliny močové. 

Pokud je hladina kyseliny močové jen mírně zvýšená nebo ji chcete preventivně korigovat, postačí, když každý den vypijete nalačno sklenici vlažné vody se šťávou z půlky citronu.

jablečný ocet ve sklenici a jablka iZdroj fotografie: Freepik
Jablečný ocet vás ve vašem úsilí podpoří.

Jablečný ocet

Velmi podobných účinků jako v případě citronové vody údajně dosáhnete i použitím jablečného octa. V lidovém léčitelství se doporučuje i jako lék na samotnou dnu, kterou nadbytek kyseliny močové způsobuje. Tuto teorii se však dosud nepodařilo vědecky prokázat. 

I když neexistuje žádný důkaz, že jablečný ocet dokáže dnu léčit nebo jí předcházet, přesto může pomoci nepřímo. Prokazatelně totiž podporuje hubnutí a zdraví střev. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, které k hromadění kyseliny močové v krvi a rozvoji dny přispívají. Vypijte před obědem a před večeří sklenici vody, ve které jste rozmíchali lžíci jablečného octa.

Jedlá soda

Dalším hojně doporučovaným domácím lékem je jedlá soda. I v tomto případě je však množství výzkumů, které její účinnost potvrzují, poměrně malá. Protože však jedlá soda dokáže neutralizovat žaludeční kyselinu, je skutečně možné, že zvyšuje zásaditost krve a tak sníží množství kyseliny močové. Před jídlem rozmíchejte půl lžičky jedlé sody ve sklenici vody a vypijte.

Co pomohlo snížit hladinu kyseliny močové vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články