Lidový pomocník na bolavé klouby: Jen pár surovin a máte vyhráno

Bolest kloubů je velmi nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud trápí i vás, můžete vyzkoušet osvědčený domácí lék.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vás dlouhodobě trápí bolest kloubů, rozhodně byste to neměli přehlížet. Kromě užívání léků existují i další účinné způsoby, jak si ulevit, a to například použitím správných přírodních prostředků, jako je kurkuma, kokosový olej nebo med. Tyto ingredience se vyznačují silnými účinky, které obecně prospívají celému tělu, a navíc nemají žádné kontraindikace. Jsou velmi levné a získáte je téměř v každém obchodě.

Domácí lék proti bolesti kloubů 

K přípravě domácího léku proti bolesti kloubů budete potřebovat následující ingredience: 

 • 2 lžíce kurkumy,
 • 1 lžíci kokosového oleje,
 • 1 čajovou lžičku medu,
 • 5 lžic čisté vody.

Příprava je poté již velmi jednoduchá. Stačí všechny přísady vložit do nádoby a pořádně je promíchat, abyste získali jednolitou směs. Tu naneste přímo na postiženou oblast a jemně ji vmasírujte krouživými pohyby do pokožky – nechte ji působit 10 minut a poté opláchněte teplou vodou. Příznivé změny pocítíte již během několika minut. 

Kurkuma se již od středověku používá k úlevě od bolesti a zánětu, zejména v asijských zemích. Důvodem je především skutečnost, že přirozeně stimuluje produkci kortizonu v nadledvinách a podporuje zdraví kloubů. Kromě toho také obsahuje účinné složky kurkumin a kvercetin, které taktéž posilují imunitu a pomáhají vyplavovat toxiny, jež mohou způsobit vážné poškození těla.

Prevence bolesti kloubů 

Existuje několik dalších způsobů, jak se chránit před bolestmi kloubů a udržovat je zdravé: 

 • Udržujte zdravou hmotnost: nadbytečné kilogramy zvyšují zatížení kloubů, zejména kyčlí a kolen. Snažte se proto udržovat optimální hmotnost, a pokud je to nutné, zhubněte.
 • Pravidelný pohyb: fyzická aktivita je důležitá pro udržení silných a pružných kloubů. Nejlépe se osvědčilo zejména plavání, jízda na kole nebo chůze.
 • Posilujte svaly: silné svaly kolem kloubů poskytují lepší podporu a ochranu. 
 • Dodržujte správnou techniku při pohybu: při zdvihu těžkých předmětů, sportování nebo při vykonávání jiných fyzických aktivit dbejte na správnou techniku. V opačném případě totiž můžete poškodit své klouby. 
 • Zahřejte se před cvičením: před zahájením fyzické aktivity nezapomeňte na rozcvičení a protáhněte svaly a klouby. Tímto způsobem zvýšíte jejich pružnost a snížíte riziko poranění.
iZdroj fotografie: Freepik
 • Dodržujte zdravou stravu: strava bohatá na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny může přispívat ke zdraví kloubů. Obzvláště účinně se osvědčily potraviny, jako je losos, avokádo, brokolice a ořechy.
 • Omezte opakované namáhání kloubů: nadměrná zátěž může vést k opotřebení kloubů. 
 • Vyvážený cvičební režim: nezanedbávejte vyváženost cvičení a zařaďte do svého režimu jak cviky posilující klouby, tak cvičení zaměřené na flexibilitu a rovnováhu těla.
 • Vyhněte se dlouhému sezení: při dlouhodobém sezení mohou klouby zakrnět a ztuhnout. 
 • Dopřejte si dostatek odpočinku: dostatek spánku a odpočinku je důležitý pro regeneraci těla, a to včetně kloubů. 

Pamatujte však, že pokud máte závažné problémy s klouby nebo trpíte chronickými bolestmi, je vždy nejlepší poradit se se svým lékařem nebo odborníkem na ortopedii.

Jak bolest kloubů řešíte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články