Nejen koření, ale i pomocník: Tymián pomůže proti akné, kašli i vysokému tlaku

Kromě tradičního využití v kuchyni může tymián nabídnout i další schopnosti. Dokáže odpuzovat škůdce a skvělé účinky má též v rámci aromaterapie.

čerstvý tymián v misce i Zdroj fotografie: Rob Bertholf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Historie tymiánu má již dlouhou tradici. Kromě kulinářské stálice se tymián používal i pro balzámování či dokonce jako kadidlo. Kromě toho tymián nalezne své uplatnění v boji proti akné, k dezinfekci, ke zmírnění kašle, ke zlepšení nálady či aromaterapie. Dietoložka Amy Richter, RD vysvětluje, že potenciálních zdravotních přínosů je daleko více. Pomoci může s krevním tlakem i rakovinou, avšak ve všech případech je vhodné spojení s konvenční léčbou.

Pomocník v boji proti akné

Mnoha lidem, kteří mají problém s akné, nepomáhá ani dostupná léčba. Pokud se i vy mezi ně řadíte, můžete zkusit své štěstí a využít tymián. Má totiž antibakteriální vlastnosti, které mu poskytují možnost stát se bojovníkem v první linii. Ideální pro toto použití je výroba tinktury. Stačí dát tymián do alkoholu na několik dní nebo týdnů. A následně takto připravený roztok aplikujte na postižená místa a počkejte na výsledek.

Pozitivní vliv na krevní tlak i kašel

Byl zkoumán druh tymiánu rostoucí v Pákistánu a Afghánistánu. Extrakt z něj snížil srdeční frekvenci u potkanů s vysokým krevním tlakem i snížení cholesterolu. Esenciální olej získaný z listů tymiánu se často používá jako přírodní prostředek proti kašli. Vhodnou volbou při bolesti v krku i kašli je pití tymiánového čaje, který může v těchto situacích přinést úlevu.

iZdroj fotografie: Flickr

Podpora imunity i dezinfekční účinky

Lidské tělo potřebuje vitamíny. Není snadné je každý den dostatečně doplňovat. I s tímto problémem může tymián pomoci. Obsahuje totiž vitamín A i C, dále také měď, železo i mangan. Tymián sice není dostačujícím zdrojem těchto živin, ale i tak vám prospěje. Tymiánový olej najde své uplatnění v boji proti plísním. Je možné ho použít jako dezinfekční prostředek v obydlích, kde je nízká koncentrace plísní.

Tymián poslouží jako repelent i aromaterapie

Je také možné si vyrobit domácí repelent pomocí 4 kapek tymiánového oleje na jednu lžičku olivového oleje. Esenciální olej z tymiánu je možné využít i v aroma difuzéru. Tymiánový esenciální olej se pro terapeutické a aromatické účely využívá díky látce zvané karvakrol. Má totiž pozitivní vliv na náladu i pocity. Tymiánový olej může být nápomocný i v boji s bakteriální a kvasinkovou infekcí. Výzkumy naznačují, že esenciální oleje z hřebíčku a tymiánu mohou inhibovat růst rakovinných buněk.

Jaký repelent používáte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům