Repelent nemusí být jen smradlavý sprej. Některé esenciální oleje odpudí komáry i klíšťata se 100% účinností

Klíšťata mohou přenášet nebezpečnou lymskou boreliózu. Je proto vhodné vědět, které prostředky jsou v odpuzování klíšťat nejefektivnější a jak klíště případně odstranit.

klíšťata i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klíšťata se vyskytují v zalesněných nebo travnatých oblastech. Nejaktivnější bývají od května do září. Vědecká pracovnice Mudr. Debra Rose Wilson ale podotýká, že záleží především na počasí. Je proto při pobytu v přírodě vhodné používat buď repelent nebo esenciální oleje, které klíšťata odpuzují. Kromě používání repelentu existuje několik dalších strategií, které vám pomohou vyhnout se klíšťatům a nemocem, které přenášejí:

  • Zakryjte si co největší část kůže a hlavy. Kalhoty si zastrčte do ponožek, noste klobouk s krempou a tričko nebo bundu s dlouhým rukávem.
  • Odhalenou pokožku ošetřete repelentem či esenciálním olejem dle vlastního výběru.
  • Po návratu domů si zkontrolujte kůži a pokožku hlavy, zda na nich nejsou klíšťata. Požádejte někoho, aby se podíval na místa, která nejsou dobře vidět, například na záda. Nezapomeňte zkontrolovat místa mezi prsty na nohou, prsty na rukou a za ušima.
  • Nezapomeňte pravidelně kontrolovat i srst svých zvířecích mazlíčků. U nich ovšem žádné repelenty ani oleje nepoužívejte.

Esenciální oleje místo repelentů

Pokud hledáte přírodní alternativu k průmyslově vyráběným repelentům, můžete využít i některé esenciální oleje. Nezapomeňte vždy olej zředit (např. rostlinným olejem), samotný by mohl způsobit podráždění kůže. Mezi nejúčinnější patří podle studií oreganový olej, tymiánový a citronelový olej a olej z pupenů hřebíčku. Podívejme se na ně podrobněji:

Esenciální olej z oregana 

Jako nejúčinnější se jeví právě esenciální olej z oregana. Obsahuje cedrol, u kterého bylo v jedné ze studií prokázáno, že při použití vysoké dávky zabíjí 100 % klíšťat, a zároveň je silně odpuzuje. Navíc karvakrol, další složka oreganového oleje, je vysoce účinný při hubení Borrelia burgdorferi, bakterie, která způsobuje boreliózu. To může být velmi prospěšné v případě, že k přisátí klíštěte přece jen dojde. 

Kombinace tymiánu a citronely (citrónové trávy)

Citronelový olej je široce používaný biopesticid. Jedna slovenská studie, která analyzovala 11 éterických olejů, zjistila, že kombinace tymiánového a citronelového éterického oleje je proti klíšťatům nejúčinnější.

Hřebíčkový pupen

Z výše zmíněné slovenské studie také vyplynulo, že dalším velice účinným prostředkem je olej z pupenů hřebíčku. Hřebíčkový olej je jednou z hlavních složek mnoha přírodních repelentů. Nicméně můžete použít i esenciální olej jako takový. Nezapomeňte jej ovšem zředit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Červený tymiánový olej

Červený tymián obsahuje karvakrol a bylo zjištěno, že účinně odpuzuje klíšťata, pokud se použije na kůži nebo na oblečení. Jedná se o vysoce koncentrovaný, účinný olej, který je přírodním antiseptikem. Získává se z první destilace oleje z bílého tymiánu.

Citronový eukalyptus

Citronový eukalyptus není vhodný jen při rýmě a nachlazení. Funguje skvěle i proti komárům a klíšťatům, proto je běžnou složkou mnoha insekticidů. Můžete si zakoupit hotový přípravek proti hmyzu s eukalyptovým olejem nebo si vyrobit vlastní přidáním 15 až 20 kapek oleje do 100 ml vody. 

Další éterické oleje proti klíšťatům

Seznam esenciálních olejů, které mohou mít nějaký přínos pro odpuzování klíšťat a hmyzu, jako jsou komáři, je téměř nekonečný. Většina z nich však není nijak vědecky podložena. Nicméně můžete je vyzkoušet, ať už samostatně nebo v kombinaci s výše uvedenými. Patří mezi ně např.: esenciální olej z máty peprné, esenciální olej z modré tansy, rozmarýnový esenciální olej nebo esenciální olej z konvalinek.

Co dělat, když na sobě uvidíte lezoucí klíště 

Pokud na kůži uvidíte klíště, které vás nekouslo, rychle ho odstraňte pinzetou nebo rukou v rukavici. Pokud je na vašem oblečení, setřeste ho. Jestliže je klíště již přisáté na kůži, uchopte ho pinzetou, ideálně plastovou, a to co nejblíže povrchu kůže. Snažte se klíště vytáhnout spíše za hlavu než za tělo, abyste odstranili jeho kusadla. Vytáhněte ho rychlým pohybem směrem nahoru rovnoměrným tlakem. Na místo kousnutí použijte antibakteriální mast.

Pokud máte podezření, že klíště bylo přisáté několik hodin nebo déle, navštivte po odstranění klíštěte lékaře, který provede krevní test. Toto je obzvláště důležité, pokud si všimnete zarudnutí, otoku nebo vyrážky, zvlášť pokud má červená skvrna bílý střed. Mohlo by se jednat o lymskou boreliózu, která vyžaduje léčbu.

Co se proti klíšťatům osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články