Vitamíny jsou pro lidské tělo důležité živiny, neboť zastávají mnoho zásadních životních funkcí. Pokud postrádáte právě tento, můžete se potýkat s depresí.
Deprese má mnoho tváří a mnoho možných příčin. Kdo by byl však řekl, že ji může způsobit nízká hladina vitamínu D? Podle lékařky Sade Meeks tento problém může dokonce zvyšovat riziko jejího pravidelného opakování. Je proto důležité, abyste dbali na dostatečný příjem vitamínu D a měli povědomí o jeho hladinách (zejména v zimě, kdy jej není možné získávat ze slunečního záření). A abyste předešli potenciálním problémům, níže jsme se pro vás toto téma pokusili osvětlit.
Vitamín D a lidské zdraví
Vitamín D byl v minulosti pečlivě zkoumán mnoha vědci, a proto se dnes všeobecně ví, že jeho nedostatek může souviset s rozvojem různých chronických onemocnění, zhoršenou náladou až chronickou depresí, nedostatkem energie a horší funkcí imunitního systému. Jedná se tedy o nezbytnou látku, o jejíž hladině ve vašem těle byste měli mít vždy dostatečné povědomí a jakékoliv změny řešili včas. Pozor byste si měli dávat zejména v zimě, neboť největším zdrojem vitamínu D je sluneční záření (pouze malou část lze získat z jídla).
Nedostatek vitamínu D a riziko deprese
Nedostatečná hladina vitamínu D v těle je spojena s vyšším rizikem vzniku deprese a mnoha dalšími problémy. Jedná se totiž o živinu, která udržuje vaše kosti pevné a brání jejich deformaci, je důležitá pro správné fungování srdce, slinivky, prostaty, jater, imunitního systému a samozřejmě také mozku a psychického zdraví. Neexistují však bohužel žádné pokyny, které by doporučovaly podávání vitaminu D při depresi – mnozí odborníci však pracují na tom, aby v tomto ohledu došlo ke změně.
Lidé s nedostatkem vitamínu D a depresí totiž během léčby nejlépe reagují na správnou suplementaci – dokonce existují důkazy, že suplementace snížila příznaky deprese u lidí, kteří měli normální hladinu vitamínu D. Je ovšem důležité poznamenat, že každý člověk je jiný a pro někoho může existovat vhodnější léčba. Proto byste měli v případě nízké hladiny tohoto důležité prvku okamžitě kontaktovat svého praktického lékaře a poradit se s ním. Mezi nejčastější příznaky nedostatku vitamínu D patří:
- deprese
- bolest svalů
- smutek
- nespavost
- pomalé hojení ran
- vypadávání vlasů
- bolest svalů a kostí
- dýchací potíže
- zvýšená kazivost zubů
- zvýšené riziko zlomení kostí
- křivice (zejména u dětí)
Dávkování vitaminu D
Příjem vitamínu D by si měli hlídat všichni lidé bez ohledu na depresi především v období od září do dubna, kdy je sluneční záření výrazně omezeno. Příjem vitamínu D z potravy navíc není pro lidské tělo dostatečný, a proto je důležité užívat jej například ve formě kapslí či kapek zakoupených v lékárně. Doporučenou dávku této důležité živiny najdete vždy na lékovém balení, ovšem u většiny dospělých by to mělo být zhruba 1 000 až 2 000 IU. Také můžete jíst více potravin, jako jsou tučné ryby, houby, mléko a vejce, které jej také obsahují.
Pokud i přes všechna vaše opatření deprese stále neustupuje, měli byste se ujistit, že máte dostatečný příjem kyseliny listové, vitamínu B12, selenu, železa a zinku. To také potvrzuje, že správná a vyvážená strava je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících (nejen) vaši náladu a pocity.