Každodenní pití vína má neblahé dopady na organismus. Zvyšuje riziko rakoviny prsu a narušuje spánek

Pokud patříte mezi ty, kteří každý den vypijí sklenku vína, měli byste znát možné negativní důsledky tohoto návyku. Jsou horší, než si mnozí myslí.

Červené víno i Zdroj fotografie: Uživatel Missvain / Creative Commons / CC BY
                   

V poslední době se čím dál více ukazuje, že konzumace alkoholu může mít mnoho negativních dopadů na lidské zdraví. To platí samozřejmě i pro víno, o kterém si většina lidí myslí, že je naopak prospěšné – ačkoliv disponuje řadou antioxidantů, stejně jako jiné alkoholické nápoje obsahuje právě alkohol, který podle odbornice Ashley Sobel poškozuje organismus a způsobuje psychické problémy. Pokud tedy i vy patříte mezi ty, kteří si každý večer rádi dopřejí sklenku vína, rozhodně byste měli brát na vědomí všechna rizika. 

1) Poruchy spánku

Ačkoliv se lidé mohou cítit po požití alkoholu často ospalí, tento pocit většinou netrvá dlouhou dobu – naopak v důsledku zkracuje délku spánku REM, což se může projevit příznaky, jako je únava, větší stres a úzkost. Proto i pravidelná konzumace vína je spojována s negativními zdravotními důsledky. Je také důležité zmínit, že nespavost může vést k mnoha dalším závažným problémům, jako jsou kognitivní či kardiovaskulární onemocnění. 

2) Může způsobovat kontradikce při užívání léků  

Alkohol nebezpečně interaguje s mnoha léky, a to zejména co se týče antidepresiv, léků proti bolesti a všech sedativ. Pokud tedy některé z těchto prostředků užíváte, raději se konzumaci vína kompletně vyhýbejte nebo se alespoň poraďte se svým praktickým lékařem o vašich možných rizicích. V nebezpečí mohou být zejména vaše ledviny, které nemusí být schopny odvádět toxické látky z těla ven.

3) Vyšší riziko vzniku rakoviny prsu

Podle některých odborníků může pravidelná konzumace vína a alkoholu obecně zvyšovat riziko vzniku některých druhů rakoviny – zejména však rakoviny prsu. Během studie byly tyto výsledky připisovány již 18 gramům alkoholu denně. Proto byste to rozhodně neměli přehánět a čas od času dopřát svému tělu vhodný detox. Podle další výzkumné studie z roku 2019 také vyšlo najevo, že pití jedné láhve vína týdně, tedy mnohem méně než jedné skleničky denně, zvyšuje celoživotní riziko vzniku rakoviny přibližně o 1% až 1,4%.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Kardiovaskulárním problémy 

Užívání alkoholu je spojeno s řadou nebezpečných problémů, jako je zejména ischemická choroba srdeční, mozková mrtvice, srdeční selhání, hypertenze, kardiomyopatie, fibrilace síní a vznik aneurysmat. Všechna tato onemocnění mohou mít závažné dopady na lidské zdraví, a proto je ve vašem zájmu, abyste se jim snažili určitými kroky zdravého životního stylu vyhýbat. Pravidelná konzumace vína je pak také spojena s vyšším krevním tlakem, což je další nebezpečný problém zvyšující riziko kardiovaskulárních chorob. 

5) Může vést k bušení srdce

Konzumace vína, zejména před spaním, může vést k bušení srdce. Ačkoliv se ve většině případů nejedná o závažný příznak, jeho přítomnost vede často k negativním pocitům a paranoie. Většina lidí tak v důsledku nemůže spát nebo spí velmi málo – a jak již bylo zmíněno výše, nespavost může vést k mnoha závažným problémům, jako je zvýšení rizika vzniku srdečního infarktu či mrtvice. Abyste se proto vyhnuli potenciálnímu nebezpečí, raději se pití vína před spaním vzdejte. 

Jak často pijete víno vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články