Psoriatická artritida je zánětlivé a autoimunitní kloubní onemocnění, které se projevuje artritidou a psoriázou (lupénkou) zároveň.
Zde je pro vás pár nejčastějších otázek a odpovědí od revmatologa, ohledně této nemoci.
Co způsobuje psoriatickou artritidu?
V podstatě se přesně neví, co ke spuštění nemoci vede. Obecně lze ale říct, že se jedná o onemocnění autoimunitní, což znamená, že váš vlastní imunitní systém napadá vlastní buňky a tkáně. Tyto nemoci mohou být taktéž dědičné. Pokud v rodině máte někoho, kdo se léči na nějaké revmatologické onemocnění, například revmatoidní artritidu, pak máte vyšší riziko pro vznik podobných nemocí.
Jak lékař na psoriatickou artritidu přijde?
Pravděpodobně vás k praktickému lékaři zavedou nejprve bolesti kloubů a s tím spojená lupénka. Lékař vás pošle za odborníkem, tzv. revmatologem, který vás kompletně vyšetří, nechá odebrat krev na zánětlivé specifické markery a probere s vámi rodinnou anamnézu. Také je možné, že absolvujete nějaká zobrazovací vyšetření, jako je například magnetická rezonance.
Jaké jsou nejčastější příznaky psoriatické artritidy?
Mezi nejčastější projevy můžeme zařadit:
- otoky a citlivost kloubů
- snížená pohyblivost (především ráno)
- bolesti zad
- záněty spojivek a zvýšená únava
Jaké typy psoriatické artritidy existují?
Tato nemoc má více druhů, podle typu postižení pohybového aparátu, jsou to: artritida mutilans, která postihuje nohy i ruce, nebo distální interfalangeální artritida, která postihuje především klouby prstů na nohách, také existuje takzvaná oligoartikulární artritida, či spondylitida, jež se projevuje změnami na páteři, hlavně tedy bolestmi zad.
Jaké léky pomohou?
Na projevy psoriatické artritidy je možné použít jakákoliv volně prodejná analgetika s protizánětlivým účinkem, například Ibuprofen, nebo Aspirin.