Spouštěče záchvatů chronické migrény: Neživte bolest začátečnickými přešlapy

Migrénám se dá spolehlivě předcházet, udržíte-li si některé návyky. Nekontrolovanou bolest hlavy můžete překonat i bez léků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Migréna je chronické neurologické onemocnění, které v určité míře postihuje až stovky milionů lidí po celém světě. Má řadu příznaků, které se mohou u jednotlivých osob výrazně lišit – zahrnovat však mohou především silnou bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zvýšenou citlivost na zvuk a světlo a změny vidění. Odborníci, včetně Deena Kuruvilla, rozdělují migrénu buď na epizodickou, která trvá méně než 14 dní, nebo chronickou, která trvá déle než 14 dní.

Příčiny migrén jsou pro vědce stále záhadou

Migréna je ve světě medicíny stále tak trochu záhadou, protože stále není jasná její přesná příčina. Přesto však vědci identifikovali několik faktorů, které k ní mohou přispívat – jde především o genetiku, faktory životního prostředí, hladinu serotoninu v těle a elektrickou aktivitu v mozku. V současné době odborníci nadále zkoumají možné příčiny tohoto nepříjemného onemocnění. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci se domnívají, že přispívat k migrénám mohou určité zvyky, potraviny či nápoje, a proto nejlepším způsobem, jak silným bolestem hlavy předcházet, je vyhýbat se těmto spouštěčům – ty se samozřejmě mohou u jednotlivých osob lišit, ovšem v případě potravin a nápojů se to týká zejména alkoholu, sýrů a jiných mléčných výrobků, čokolády, kávy, uzenin, potravin se silným zápachem a konzervačních látek a sladidel. Dále mezi spouštěče migrény patří: 

  • Vynechávání jídla: Úplné vynechání jídla nebo nedostatečné stravování může vést k záchvatu migrény.
  • Smyslová stimulace. Nezvykle jasná světla, hlasité zvuky nebo silné pachy mohou být spouštěčem migrén.
  • Hormonální změny: Až 75 % žen, které bojují s migrénou, uvádí, že záchvaty trpí především v době menstruace. Odborníci se domnívají, že hlavním spouštěčem v tomto případě je kolísání hladiny estrogenu a progesteronu.
  • Cvičení: Intenzivní cvičení může vyvolat záchvat migrény, zejména pokud jste dlouhou dobu žádnou aktivitu nevykonávali. 
  • Stres: Stres je spouštěčem migrén téměř v 70 % případů.
  • Dehydratace: U některých lidí může dehydratace vyvolat silné záchvaty migrény.
  • Hormonální léky: Antikoncepce, hormonální substituční terapie a jiné hormonální léky mohou vyvolat nebo zhoršit záchvaty migrény. 
  • Nepravidelný spánek: Spouštěčem může být příliš mnoho nebo příliš málo spánku. Pokud nemáte pravidelný spánkový režim, může se u vás vyskytovat více záchvatů migrény.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Změny počasí: Bouřky, intenzivní vlny veder a změny tlaku mohou vyvolat silné migrény.
  • Čas strávený u obrazovky: Nadměrné vysedávání u počítače může rovněž zapříčinit záchvat migrény.  

Možnosti léčby

Existují dva hlavní typy léčby migrény: akutní a preventivní léčba. V případě akutní léčby člověk užívá během silných bolestí hlavy předepsané či volně prodejné léky proti bolesti, které pomáhají zmírnit příznaky a zabraňují jejich zhoršování. Cílem preventivní léčby je zase snížit četnost, závažnost a délku trvání migrény ještě před jejím vznikem – mezi možnosti prevence patří léky a procedury, změna životního stylu nebo určitá behaviorální terapie.

Už jste se s migrénou setkali? Jak probíhal záchvat? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články