Tváří se nenápadně –⁠ o to víc je nebezpečná: Úmrtnost na žilní trombózu v Česku prudce stoupá. Jaké jsou její příznaky?

Příznaky žilní trombózy bývají často nenápadné, a proto je mnozí lidé přehlížejí. Jde však o onemocnění, které může končit smrtí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože žilní trombóza postihuje především lidi v důchodovém věku, může se podle odbornice Alana Biggers objevit ve všech věkových kategoriích. Strach by měli mít především lidé se sedavým zaměstnáním nebo ti, kteří jezdí často autem a nemají dostatek pohybu, protože toto onemocnění postihuje převážně dolní končetiny – objevit se však může i v pažích, hrudníku nebo na krku. Lidé trombózu často přehlížejí, protože její příznaky bývají nenápadné, ovšem každý by měl vědět, že její neléčená forma může skončit smrtí.

Dva typy žilní trombózy 

Za prvé je důležité zmínit, že existují dva typy žilní trombózy – povrchová a hluboká. V případě té povrchové se člověk může potýkat s příznaky, jako jsou například zarudlé bolestivé pruhy na postiženém místě, a ačkoliv se jedná o onemocnění, které může být mnohdy nepříjemné, nebývá zpravidla nijak nebezpečné. Povrchovou žilní trombózu mohou doprovázet křečové žíly, které se dají označit spíše za kosmetickou vadu než za potenciální nebezpečí. Tento problém nejčastěji vzniká ve spojitosti se:

  • sedavým zaměstnám
  • obezitou
  • genetickou vadou
  • nedostatkem pohybu
  • kouřením
  • častým a dlouhým cestováním autem nebo letadlem
  • užíváním antikoncepce
  • stresem
iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhým, a zároveň mnohem nebezpečnějším typem trombózy, je hluboká žilní trombóza. Jde o proces doprovázený zánětem, během kterého dochází ke vzniku sraženin v hlubokých žilách, a to nejčastěji vlivem sedavého životního stylu, kdy se pacient dlouho nehýbe a dochází tak ke zpomalení toku krve, tudíž i k tvorbě sraženin. Hluboká žilní trombóza je však mnohem nebezpečnější než ta povrchová, a to především kvůli riziku plicní embolie, která může nastat, když se sraženina utrhne od místa jejího vzniku. 

Nejčastější příznaky 

Jak již bylo zmíněno, příznaky povrchové žilní trombózy pacienti často přehlížejí, protože bývají velmi nenápadné nebo se nemusí objevit vůbec. Zpravidla se však u lidí objeví:

  • otok
  • bolest, jejíž intenzita stoupá, když se hýbete
  • zrudnutí postiženého místa
  • vyšší teplota na postiženém místě
  • intenzivní pnutí
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor byste si však měli dát především před hlubokou trombózou, která často přichází znenadání a bez výrazných obtíží. Často ji tak pacient pozná až vlivem embolie, která vzniká ucpáním tepny, která okysličuje některou z částí našeho těla. Tento typ trombózy se nejčastěji projevuje dušností, bolestí na hrudi a náhlou ztrátou vědomí. Nikdy byste však neměli léčbu odkládat, neboť může skončit i smrtí. 

Léčba a prevence 

Léčba trombózy spočívá především v prevenci, a to zejména tehdy, když je člověk vystaven několika rizikovým faktorům tohoto onemocnění. Pacienti tak mohou například užívat léky na ředění krve nebo prášky zvané trombolytika. Lidé, kteří trpí žilními trombózami opakovaně, většinou užívají vhodné léky po celý život. 

Nejlepší prevence proti žilní trombóze je především zdravý životní styl. To znamená, že byste se měli snažit vyvarovat kouření, pravidelně se hýbat, příliš se nestresovat, a hlavně jíst vyváženou stravu, která vašemu tělu vyhovuje nejvíce. A v případě, že se chystáte na dlouhou cestu autem nebo letadlem, si můžete s sebou přibalit elastické kompresní punčochy, které podporují cirkulaci krve. 

Jak se proti žilní trombóze bráníte vy? 

Zdroj: MayoClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články