Ukončete trápení s tělesným zápachem. Díky osvědčeným fíglům vás už nezaskočí léto ani menopauza

Každý z nás má jedinečný tělesný pach. Někdy je ale bohužel nepříjemný a mluvíme spíše o tělesném zápachu. Lze s ním naštěstí účinně bojovat, a to i bez použití silných deodorantů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý člověk má jedinečný tělesný pach, který může být příjemný nebo nepříjemný. Změny tělesného pachu mohou být způsobeny pubertou, nadměrným pocením nebo špatnou hygienou. Náhlé změny jsou obvykle způsobeny prostředím, léky nebo potravinami. Dr. Stacy Sampson ale upozorňuje, že tělesný zápach, zejména náhlé a přetrvávající změny vašeho běžného pachu, mohou být známkou onemocnění. Toto jsou nejčastější příčiny tělesného zápachu:

Nadměrné pocení

Mezi možné příčiny nadměrného pocení patří nízká hladina cukru v krvi, onemocnění jater, cukrovka, parazité, metabolické poruchy, menopauza a emoční stres (hněv, strach, nervozita). Pot sám o sobě je většinou bez zápachu, skutečnými viníky jsou bakterie a pachy z jiných zdrojů. 

Toxiny

V dnešním světě jsme obklopeni toxiny, které se v těle hromadí. Pokud játra a střeva nestíhají a jsou zanesena toxiny, způsobuje to také nepříjemný zápach.

Strava

Nevyvážená strava vede k zácpě, ale také k nedostatku hořčíku a zinku, což mohou být další příčiny nepříjemného tělesného zápachu. Někteří lidé, kteří jedí velké množství masa, mají kvůli tělesné chemii velmi výrazný tělesný zápach, který může být velmi nepříjemný. Také se stává, že někdy tělo nedokáže strávit potraviny, které obsahují velké množství cholinu (živiny ze skupiny vitamínů B), jako jsou vejce, ryby, játra a luštěniny. Výsledkem je rybí zápach.

Mezi hlavní příčiny patří také potraviny a nápoje, jako je cibule, česnek, kari, některá kořeněná jídla, káva a alkohol. Smažené a pečené potraviny mohou obsahovat žluklé tuky a oleje, které způsobují nepříjemný tělesný zápach.

Kouření

Jednou z hlavních příčin nepříjemného tělesného zápachu je kouření. Tělo se čistí nejen plícemi, ale také kůží. Pokud přestanete kouřit, může trvat několik týdnů, než se vaše tělo zbaví látek způsobujících zápach.

Zdravotní důvody

Nadměrné pocení může mít zdravotní příčiny, proto je vhodné zjistit, zda netrpíte nějakým onemocněním. U žen v menopauze a perimenopauze se může objevit pocení doprovázené nepříjemným tělesným zápachem.

Kofein a léky

Kofein a léky mohou také způsobovat pocení a nepříjemný tělesný zápach. Snižte příjem kofeinu a věnujte pozornost tomu, zda došlo ke změně. Tatáž změna by měla nastat při vysazení léků, pokud je to ovšem z hlediska vašeho zdravotního stavu možné.

iZdroj fotografie: Freepik

Tipy na snížení tělesného zápachu

  • Sauna: Protože jednou z příčin může být toxické přetížení, zkuste navštěvovat parní lázeň nebo saunu, abyste aktivovali odstraňování toxinů.
  • Lázeň: Koupel s mořskou solí, jedlou sodou a odvarem ze šalvěje přináší vynikající výsledky. Doporučuje se 1-2krát týdně.
  • Oblečení: Volné oblečení z přírodních materiálů umožňuje tělu dýchat a omezuje pocení.
  • Strava: Některé potraviny, jako je maso, cibule, česnek, exotické koření a nápoje, jako je káva a alkohol, mohou způsobovat nepříjemný tělesný zápach. Zkuste je na týden nebo dva vyřadit ze svého jídelníčku a uvidíte, zda se váš stav změní.

Oblíbené prostředky proti tělesnému zápachu

  • Hořčík: Zvyšte ve svém jídelníčku množství potravin bohatých na hořčík. Doporučuje se 200 až 500 mg hořčíku.
  • Chlorofyl: Užívejte 1 až 2 tablety chlorofylu při každém jídle. 
  • Vitamíny A a B6: Tyto vitamíny v kombinaci s hořčíkem pomáhají snižovat pocení, které může být příčinou zápachu.
  • Zinek: Zinek spolu s hořčíkem pomáhá vyrovnat metabolismus v těle a snížit příčinu zápachu. Zinek může také snížit pocení a pocení nohou.
  • Jablečný ocet: Při použití tohoto octa místo deodorantu se zbavíte zápachu, protože snižuje pH pokožky. 
  • Bílý ocet: Namočte vatový tampon a použijte ho do podpaží místo deodorantu. Zápach octa by měl během několika minut zmizet. 
  • Jedlá soda: Jedlá soda ničí bakterie a pomáhá omezit pocení. Lze ji použít místo deodorantu. Naneste ji trochu do podpaží a po 20 minutách opláchněte. 
  • Zelená listová zelenina:  Zelená listová zelenina pomáhá neutralizovat tělesný zápach. Pravděpodobně kvůli deodoračnímu účinku chlorofylu. Konzumujte ji co nejčastěji.
  • Šalvěj: Bylinkáři doporučují pít šalvějový čaj každý den, aby se snížila činnost potních žláz. Čaj pijte v malých dávkách během dne.
  • Peroxid vodíku: Chcete-li odstranit nadměrný zápach z podpaží, zkuste použít jemný roztok peroxidu vodíku (3 %). Po osprchování si pokožku v této oblasti potřete.

Co pomáhá proti nepříjemnému zápachu a nadměrnému pocení vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články