Pozor na oblíbené produkty, přispívají ke vzniku šedivých vlasů

Některé oblíbené produkty mohou mít velmi negativní dopad na zdraví vašich vlasů. Pokud si chcete udržet krásný účes, raději je vyřaďte ze svého jídelníčku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krásné a zářivé vlasy jsou snem každé ženy. Abyste si je však udrželi, je důležité brát na vědomí určitá opatření, která vám pomohou zabránit jejich šednutí a chabnutí. A právě některé potraviny, včetně zejména sladkostí, zvyky a přílišný stres mohou k těmto nevzhledným faktorům přispívat. Pokud si tedy chcete zachovat svůj účes nenarušený po dlouhá léta, začněte nejprve u svého jídelníčku – ten je mimo jiné důležitý i pro další zdravotní pilíře lidského těla, včetně obranyschopnosti imunitního systému. 

Potraviny, které mají negativní dopad na vlasy

Šediny, lámavé vlasy a roztřepené konečky jsou častým zdrojem komplexů a nízkého sebevědomí, se kterým se potýká velká část světové populace. Mnozí lidé si však neuvědomují, že za vznik těchto problémů si většinou mohou sami, a to zejména v důsledku nezdravé stravy a některých životních návyků, jako je zejména kouření a soustavné vystavování se stresu. V tomto případě rozhodně není vhodným řešením vlasy pouze obarvit, ale změnit své návyky a to, co každý den jíte. 

Mezi nejčastější potraviny, které mají negativní vliv na zdraví a krásu vlasů, patří zejména sladkosti a tučná a smažená jídla. Ta jsou totiž plná chemických sloučenin, které přispívají k oxidačnímu stresu a zvyšují hladinu volných radikálů v těle – tyto nepřátelské látky jsou mimo jiné zodpovědné za rozvoj mnoha nebezpečných onemocnění, včetně rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Jejich působení však vede také k předčasnému stárnutí a zhoršení průchodu melatoninu. 

Raději se zaměřte na zdravější jídla 

Existuje několik potravin, které mohou naopak přispívat ke zdraví vlasů a podporovat jejich růst. Patří mezi ně zejména:

 • losos a další mastné ryby
 • ořechy a semínka
 • vejce, zejména vaječné žloutky
 • špenát a další listová zelenina
 • avokádo
 • ovoce a zelenina bohatá na vitamín C
 • luštěniny
iZdroj fotografie: Pixabay

Všechny výše uvedené potraviny přispívají ke kvalitnímu růstu vlasů a podpoře vlasových folikulů. Je také nezbytné, abyste dbali na správnou hydrataci, která je pomáhá vyživovat a zabraňuje tvorbě lupů

Další faktory přispívající k problému

Existuje mnoho dalších faktorů, které přispívají ke vzniku šedivých vlasů a obecně narušují jejich zdravý růst. Patří mezi ně zejména: 

 • Věk: Šedivé vlasy jsou přirozenou součástí stárnutí a často se objevují s postupujícím věkem.
 • Genetika: Pokud mají členové vaší rodiny tendenci šedivět v mladším věku, je pravděpodobné, že se to bude týkat i vás.
 • Oxidační stres: K tomuto faktoru přispívá výše zmíněná nezdravá strava a přílišný tlak v pracovním či soukromém životě. Zařazení správných potravin do jídelníčku vám pomůže minimalizovat poškození tímto faktorem a naopak vlasy podpoří. 
 • Kouření: Kombinace toxinů obsažených v cigaretovém kouři může taktéž ovlivnit tvorbu melaninu a zrychlit proces šedivění vlasů.

Každý by si měl uvědomit, že šedivé vlasy jsou přirozenou součástí životního cyklu vlasů, a proto se mohou u různých lidí objevit v různém věku. 

Jak své vlasy chráníte před poškozením vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články