Oblíbený obchod musel být zavřen, běhali v něm hlodavci. Chodíte do něj také?

Přítomnost hlodavců a další nedostatky v tomto obchodě vedly k jeho dočasnému uzavření. Pokud do něj chodíte, raději se ujistěte, že jsou vaše potraviny v pořádku.

pečivo v obchodě i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Současná doba je plná překvapení a mnohá z nich se často týkají bohužel i známých obchodních řetězců, ve kterých mnozí občané nakupují své potraviny. Jedním takovým příkladem je obchod Norma z Kladenska, do něhož zamířila Státní zemědělská a potravinářská inspekce, aby provedla kontrolu potravin a kvality pracoviště. Jak ovšem vyšlo najevo, provozovna nebyla dostatečně zabezpečena před pronikáním škůdců, na zemi byl přítomen trus hlodavců a úklid celého zařízení byl výrazně zanedbaný. Nedostatků však bylo mnohem více. 

Smutné překvapení ve skladu provozovny 

Jakmile se inspekce dostala do obchodu, všimla si již na první pohled výrazně zanedbaného úklidu, což vyvolalo první obavy z pracovního pořádku tohoto místa. Poškozené a znečištěné byly především podlahy, které zavedly kontrolující osoby až do samotného skladu – a právě zde na ně čekalo smutné překvapení. Téměř všude se nacházely stopy po působení hlodavců a dokonce se zde vyskytoval jejich trus. Provozovna nebyla nijak zabezpečená před pronikáním škůdců a mnohé potraviny na sobě nesly známky jejich poškození nebo kontaminace. 

Inspekce na nic neváhala a vydala rozkaz uzavřít část provozovny, a to pouze skald. Jako celek pak stále fungovala a po několika dnech plných renovací a úklidu byla opět kompletně otevřena. Lidé, kteří zde však nakupovali by si měli dávat pozor na zakoupené potraviny, zda se na nich nevyskytují známky kontaminace či poškození hlodavci. Takové produkty by totiž mohli mimo jiné obsahovat nebezpečné parazity, o jejichž příznacích jsme vás na webu JakZdravě nedávno varovali. Patří mezi ně například nadýmání, únava a nevolnost. 

Regál s nápoji iZdroj fotografie: Depositphotos
V obchodě na Kladensku běhaly myši

„S ohledem na nepřijatelné hygienické podmínky jsme uložili částečný zákaz vztahující se na užívání prostor skladu. V zázemí provozovny jsme zjistili stopy po působení hlodavců, včetně výskytu jejich trusu. Jednalo se zejména o hůře přístupná místa či rohy místností se zanedbaným úklidem. Kontrolovaná osoba nepostupovala podle pokynů deratizátora a provozovna tak nebyla adekvátně zabezpečená. Na základě zjištěných nedostatků nebylo možné vyloučit riziko ohrožení zdraví spotřebitelů,“ uvedla mluvčí inspekce pro web E-kladensko

Podobně tomu bylo i v Chebu 

Kladenská prodejna Norma však není jediná, která se potýkala s problémy. Inspektoři zavítali také do stejnojmenného maloobchodu v Chebu, jehož stav byl ještě horší než v předchozím případě. Trus hlodavců se nacházel téměř po celém skladu, zejména však za mrazicími zařízeními, podél stěn či za paletami s potravinami – to nejhorší však přišlo v další sekci, kde se nacházelo tělo uhynulého hlodavce. Dále pak byly zjištěny velké nedostatky na samotné prodejní ploše, včetně zanedbaného úklidu mezi regály s prodejním zbožím a chladničkami. 

Jak poznat, že jsou potraviny v pořádku i po uplynutí data trvanlivosti. Co musíte vyhodit a co můžete bez problému sníst

Nečistoty se vyskytovaly zejména pod regály a na hůře dostupných místech, zatímco se téměř po celém obchodu se odlupovala omítka a podlaha byla výrazně znečištěná. Myší trus se dle webu Zivechebsko dokonce vyskytoval mezi paletami s moukou a bylo zjištěno, že provozovna není dostatečně zabezpečená proti vnikání škůdců. Inspektoři se proto rozhodli pro úplný zákaz používání všech prostor obchodu, a to s okamžitou platností od 31. března 2023 – měl však trvat pouze jeden den, tedy do 1. dubna 2023. 

Co si těchto obchodech myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články