Varování: Oblíbený Eidam je prolezlý plísní, je potřeba ho co nejdříve vyhodit z lednice

Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v brněnském Albertu vyloženě nebezpečný sýr. Pokud jej máte doma, okamžitě ho vyhoďte.

sýr i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bohužel musíme opět s velkým znepokojením informovat o nedávném zjištění nepřijatelného stavu oblíbeného produktu. Česká státní inspekce stáhla z prodeje strouhaný Eidam z Jaroměřické mlékárny a informovala o tom na svém webu PotravinyNaPranýři. Výrobek označila vyloženě za nebezpečný.

Tento sýr je dle inspekce nebezpečný

Potravinářská inspekce provedla kontrolu mléčných výrobků v obchodním řetězci Albert. Na prodejně v Brně na ulici Svatopetrská objevila nevyhovující strouhaný sýr typu Eidam 30 % tuku v sušině. Balení mělo 0,2 kg, výrobcem je Jaroměřická mlékárna, a.s. a Státní zemědělská a potravinářská inspekce jej zařadila do kategorie nebezpečných potravin.

Inspekce totiž při kontrole zjistila, že ve všech kontrolovaných baleních tohoto výrobku byla na povrchu potraviny pod neporušeným obalem, zjištěna přítomnost plísně zelené barvy. Tento stav nejenže nevyhovuje hygienickým standardům, ale také představuje značné zdravotní riziko pro spotřebitele. 

niva iZdroj fotografie: Freepik
Plísně jsou na některých sýrech žádoucí, na jiných vyloženě nebezpečné

Sýr okamžitě vyhoďte

Jak jsme již na JakZdravě informovali, plísně mohou například poškodit játra, vyvolat alergické reakce nebo způsobit nepříjemné infekce. A vzhledem k tomu, že plíseň prorůstá a šíří se celou potravinou, nestačí vyhodit jen poškozenou část, zbavit se musíte celého balení. 

Pokud tedy máte výše zmíněný výrobek doma (deklarovaná použitelnost je až do 18. 03. 2024), doporučujeme vám ho okamžitě vyhodit. Je také vhodné důkladně vyčistit prostor, kde byl výrobek uložen, obzvlášť pokud bylo balení otevřené, aby se minimalizovalo riziko kontaminace.

Varování: Kdo bude konzumovat tuto surovinu, ten si úplně zničí slinivku

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně tohoto varování nebo chcete získat další informace od výrobce, můžete se obrátit na Jaroměřickou mlékárnu, a.s., na adrese Kaunicova 198, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou.

Jak se snažíte vyvarovat konzumace nebezpečných potravin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články