Co dělat, když vás bodne vosa aneb jak na okamžitou úlevu

Střet člověka s včelou nebo vosou často končí žihadlem. Jak se v tu chvíli zachovat? Hlavně nepanikařit a znát příznaky přicházející alergické reakce.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V létě je naprosto normální, že se setkáte s množstvím různého bodavého hmyzu. Nejvíce vás potrápí vosy a včely, jejichž bodnutí může dokonce vyvolat vážnou alergickou reakci. Proto byste měli vědět, jak se v případě bodnutí včely nebo vosy zachovat, ať už alergičtí jste nebo ne.

Rozdíl mezi vosím a včelím žihadlem

Vosy jsou známé svými ostrými žihadly, která mohou použít pro bodnutí hned několikrát po sobě. Štípanec spíš bolí než svědí. Včely vás mohou bodnout jen jednou. Za to mají ale žihadlo s háčkem, který po bodnutí zůstane zaseknuté v kůži. Včela pak umírá. Její štípanec vydrží poměrně dlouho nepříjemně svědit.

Co sledovat po bodnutí

Místo po bodnutí včely i vosy bude bolestivé, červené, mírně oteklé a zanícené, na dotek teplé. V případě alergické reakce se dostaví nepříjemné pocity, které by vás měly varovat, že je nutné vyhledat pohotovost. Jsou to hlavně potíže s dýcháním, kopřivka, kýchání, závratě, motání hlavy a pokles krevního tlaku.

Jak postupovat?

1. Odstraňte žihadlo

V případě, že vás bodla včela, vytáhněte žihadlo, aby se z něj dál nešířil jed. Na místo bodnutí netlačte, vyndejte žihadlo šetrně nehty nebo pinzetou.

Včela na květině sbírající pyl iZdroj fotografie: Freepik

2. Desinfekce místa vpichu

Ránu vyčistěte, abyste předešli případné infekci. Naprosto dostačující je voda a mýdlo, ale použít můžete jakýkoli desinfekční prostředek na bázi alkoholu.

3. Chlaďte otok

Nejlepší je včas přiložit na postiženou oblast led. Jednak se tím sníží bolest, ale také otok. Nezapomeňte led zabalit do kousku látky, ideální je kostka ledu v látkovém kapesníku. Rozhodně nepoužívejte bláto ani jiné lidové rady, abyste si nezanesli do rány infekci. Povolená je jedlá soda na vatové tyčince.

4. Antihistaminika a další léky

Ke zmírnění svědění a mírné reakce lze použít antihistaminika (léky proti alergii). Při bolesti se dají použít i protizánětlivé léky s analgetickým účinkem. Velmi účinné jsou také kortikosteroidy, ty se ale smí užívat pouze na lékařský předpis.

Vosy lezoucí do misky s jídlem iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se chránit před bodnutím

Bodnutí včelou nebo vosou se dá předcházet tím, že snížíte pravděpodobnost setkání žihadla a vaší kůže zodpovědným chováním. Nepoužívejte květinové parfémy a jasné barvy, které lákají včely. Nenechávejte nezakryté jídlo a pití (hlavně pití v otevřené lahvi, do které není vidět). Jídlo láká vosy a riziko, že dojde ke konfrontaci, se zvyšuje. Pokud chodíte rádi bosí, což je v létě zdravé a prospěšné, dávejte pozor, kam šlapete. Choďte na bezpečných a přehledných místech, jinak noste obuv.

Jak se vypořádat s nepříjemnými pocity po bodnutí? Existuje několik babských rad, které můžete vyzkoušet.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bodavým hmyzem?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články