6 babských rad při bodnutí včelou, léty ozkoušených. Během pár sekund nebudete vědět, že jste dostali žihadlo

Pokud jste někdy zažili včelí bodnutí, tak určitě víte, jak nepříjemné je. Ostrá bolest, otok, zarudnutí a svědění. To mohou být některé následky, s těmito prostředky si ale pomůžete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže nejste na včely a jejich bodnutí alergičtí a zároveň se u vás neprojevují žádné závažnější příznaky po jejich útoku, můžete si celkem jednoduše pomoct sami doma. Většina těchto rad a doporučení sice nejsou ověřena vědci, za to se ale předávají po generace, k čemuž by asi nedocházelo, kdyby nebyla účinná.

Co se stane, jakmile vás včela bodne?

Jakmile nejste na včely alergičtí, tak pocítíte nějaké nepříjemné symptomy, nemusíte se ovšem nijak extra bát. Alergikům ovšem bodnutí už může nějaký ten závažný problém udělat. Smutným faktem také určitě je, že jakmile vás bodne, její žihadlo ve vás zůstane a následkem toho zemře. Navíc za ní následně zanechá jedovatý toxin, který je právě příčinou všech příznaků. Pokud máte nějaké závažné, rozhodně se do domácích metod nepouštějte a vyhledejte lékařskou pomoc.

iZdroj fotografie: Freepik

Zde je několik z nich:

  • Kopřivka
  • Otok jazyka a hrdla
  • Potíže s dýcháním
  • Rychlý tep
  • Nevolnost a zvracení
  • Silné svědění
  • Průjem
  • Bledá kůže
  • Závrať
  • Ztráta vědomí

Sladký med není dobrý jen do čaje

Je to trochu zvláštní, že proti včelímu bodnutí vám může pomoci něco, co daný hmyz produkuje. Přesto je tomu tak a pokud doma med máte, rozhodně to stojí za vyzkoušení. Konkrétně vám pomůže při hojení ran a proti bolesti a svědění. Na postižené místo trochu medu naneste a zakryjte obvazem či zalepte náplastí. Působit nechejte alespoň okolo hodiny.

iZdroj fotografie: Freepik

Prášek do pečiva může také pomoci

Ptáte se, který prášek do pečiva je tím myšlen? Řeč je o jedlé sodě, která ve smíchání s vodou může vytvořit účinnou pastu, jež vám s obtížemi způsobenými z bodnutí pomůže. Na postižené místo vytvořenou pastu naneste a zakryjte ji opět obvazem. Nechejte působit alespoň 15 minut a dle potřeby nanášejte opakovaně.

Jablečný ocet není k zahození

Dost lidí také věří, že i jablečný ocet vám se včelím bodnutím pomůže a zmírní jeho příznaky. Jablečný ocet nalijte do misky a nařeďte jej s vodou, té by mělo být o něco víc. Následně do misky vložte místo bodnutí a nechejte namáčet okolo 15 minut. Opět můžete namočit i kousek obvazu a nechat působit delší dobu.

iZdroj fotografie: Freepik

Protein papain na změkčování masa

Enzym, který se nazývá papain, by údajně měl rozkládat bílkoviny, které způsobují bolest a nepříjemné svědění. Chcete-li tedy včelí bodnutí ošetřit právě tímto způsobem, tak prášek zřeďte s vodou v poměru 1:4. Naneste na místo bodnutí a nechejte působit okolo 30 minut.

Zubní pasta není jen pro krásný úsměv

Zrovna u tohoto triku není jasné, proč zubní pasta se včelím bodnutím vlastně pomáhá. Někteří lidé tvrdí, že to je její zásaditostí, která neutralizuje kyselé včelí bodnutí. Ať je to ovšem jakkoliv, je to levný a jednoduše použitelný domácí lék, který stojí za to vyzkoušet. Jen si ji na danou oblast naneste a uvidíte sami.

iZdroj fotografie: Freepik

Zkuste nechat rozmočit tabletku aspirinu

Aspirin je dobrý na hodně věcí, mimo jiné také na bodnutí od včely. Zvláště, pokud se vám udělal bolestivý otok, tuto zázračnou tabletku oceníte. Buď jej navlhčete a místo s ním potřete, nebo jej rozdrťte na prášek, smíchejte s přiměřeným množstvím vody čímž vytvoříte pastu a tu na zasaženou oblast naneste.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr